Sieja: wartość odżywcza i zastosowanie kulinarne ryby

2018-08-21 13:28

Sieja (Coregonus lavaretus L.) to ryba z rodziny głąbieli (Coregonidae). Sieja jest rybą zimnolubną, pochodzenia arktycznego. Na terenie Polski pojawiła się po ostatnim zlodowaceniu. Jest blisko spokrewniona z sielawą. W Polsce występują dwie odmiany endemiczne w jeziorze Wigry na Mazurach oraz Łebsko na Pomorzu. 

Sieja: wartość odżywcza i zastosowanie kulinarne ryby
Autor: Shutterstock Sieja to rzadka i bardzo smaczna ryba zimnolubna. 

Spis treści

  1. Występowanie siei
  2. Sieja - opis
  3. Wartość odżywcza siei
  4. Sieja - zastosowanie kulinarne

Występowanie siei

Sieja, jako ryba zimnolubna występuje w jeziorach głębokich, zimnych, z dobrze natlenioną wodą, a także zasobnych w plankton skorupiakowy: duże wioślarki i widłonogi. Sieja jest gatunkiem występującym na terenie Wigierskiego Parku Narodowego. Każdego roku jeziora parku są zarybiane, specjalnie hodowanym narybkiem. W jeziorach Wigry i Pierty, co roku odławia się około 13 ton sielawy. Wszystkie ryby trafiają na rynek lokalny. 

Poza Polską sieja występuje w jeziorach polodowcowych alpejskich i skandynawskich. 

Okres ochronny siei trwa od 15 października do 31 grudnia, wymiar ochronny to 35 cm. 

Sieja - opis

Kształt ciała siei jest wrzecionowaty, dobrze przystosowany do ruchliwego trybu życia. Sieja ma zielonkawy grzbiet o zmiennych odcieniach oraz srebrzystobiałe boki i podbrzusze. Budowa siei jest bardziej zwarta niż u sielawy. Otwór gębowy jest położony w dole głowy. Charakterystyczna dla siei jest tzw. płetwa tłuszczowa czyli błoniasta, pozbawiona promieni wypuklina skóry umiejscowiona pomiędzy płetwą grzbietową i ogonową. Cecha ta wskazuje na bliskie pokrewieństwo siei z rybami łososiowatymi: łososiem, pstrągiem i trocią. 

W sprzyjających warunkach sieja dożywa w naszych wodach do 10 lat, osiągając masę nieco przekraczającą 3 kg.

Wartość odżywcza siei

 Porcja 100 g filetu z siei zawiera ponad 2 g tłuszczu i aż 20 g pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka, dostarczając 102 kcal. 

Sieja - zastosowanie kulinarne

Sieja ze względu na swój smak jest wysoko ceniona. Niektórzy uważają, że sieja jest dużo smaczniejsza od łososia, pstrąga lub troci. Jej mięso jest białe, zwarte, ale sprężyste. W smaku delikatne, bez zapachu mułu, bardzo smaczne. Jednocześnie jest to ryba bardzo rzadka, co czyni ją towarem z górnej półki.

Doskonale smakuje sieja smażona.

Polecamy: Sieja smażona, panierowana w orzechach

Warto także sieję piec, dusić, grillować, a nawet marynować.

 Wypróbuj: Sieja marynowana - przepis na przekąskę z ryby

Jednak za najsmaczniejszą uważa się sieję wędzoną, która pod wieloma względami przewyższa smakiem inne ryby. 

Spróbuj: Sieja wędzona. Przepis jak wędzić sieję?