Gałka muszkatołowa: co warto o niej wiedzieć?
Gałka muszkatołowa - najczęściej sięgamy po nią, gdy pieczemy pasztet. O wiele rzadziej używamy jej do przyrządzenia innych potraw. A szkoda. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.
Spis treści
Gałka muszkatołowa to wysuszone nasiona muszkatołowca korzennego uprawianego w Indonezji, na Sri Lance i na Karaibach. W Europie stała się popularna dość późno, bo dopiero w XV wieku. Najbardziej przypadła do gustu Holendrom. Nazywano ją przyprawą kochanków i uważano za silny afrodyzjak. Traktowana była także jako oznaka dobrobytu, więc kto chciał być uważany za zamożnego człowieka, nosił ją w jedwabnej sakiewce.
Gałka muszkatołowa - używaj jej z umiarem
Gałka jest przyprawą, która ma wiele właściwości poprawiających zdrowie: działa rozkurczowo, zmniejsza wzdęcia, łagodzi stany zapalne oskrzeli i reumatyzm. Pomaga również cierpiącym na bezsenność. I choć zawiera dużo potasu i fosforu, to powinna być stosowana z umiarem, czyli najwyżej jedną lub dwie szczypty. Większa ilość gałki muszkatołowej działa niekorzystnie na ośrodkowy układ nerwowy, może powodować depresje czy wywołać poronienie. Jest niewskazana dla kobiet w ciąży i karmiących, jak również dla dzieci.
Gałka muszkatołowa - do czego jest najlepsza
Gałkę muszkatołową, przyprawę o wspaniałym korzennym zapachu i intensywnym słodkawym, a jednocześnie ostrym smaku, warto dodawać do:
wieprzowiny
królika
potraw z drobiu
ryb
owoców morza
pasztetów
gulaszu
zup
sosów
warzyw (zwłaszcza marchewki)
grillowanych owoców,
ciast (jest składnikiem przyprawy do pierników)
wina (np. wina grzanego)