Przetwory na zimę. Pyszna i zdrowa kuchnia

Przetwory na zimę

Jak przygotować idealne przetwory na zimę? Przeczytaj nasz poradnik!

Przetwory na zimę własnej produkcji - konfitury, dżemy czy marynaty - są bezkonkurencyjne! Domowe przetwory smakują znacznie lepiej niż te ze sklepu. Masz też pewność, że we własnoręcznie wypełnionym słoiku nie ma żadnej chemii. Przepisy na przetwory często są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Przeczytaj nasz poradnik jak robić domowe przetwory na zimę.

Robiąc domowe przetwory z owoców sami decydujemy o ich smaku i ilości dodanego cukru. Samodzielnie wykonane przetwory górują nad przemysłowymi pod jeszcze jednym względem - robimy je ze świeżych owoców i warzyw, tuż po zbiorze. Na własne potrzeby jesteśmy w stanie zapakować do słojów warzywa i owoce prosto z sadu czy ogrodu. Robiąc przetwory na zimę, zapewniamy sobie na cały rok porcję witaminy C (porzeczki, truskawki, maliny, jeżyny, żurawina, agrest, papryka, pomidory) i beta-karotenu (warzywa i owoce żółtopomarańczowe i zielone).

 

Przetwory na zimę - co zrobić, by przetrwały cały rok?

 

Na przetwory wybieramy owoce i warzywa pierwszego gatunku. Muszą być świeże, zdrowe i dojrzałe. Wszystkie lekko nawet nadpsute i pogniecione odrzucamy. Nie warto ryzykować, by śladowa ilość pleśni zepsuła cały słoik! By przetwory były trwałe, przy ich przygotowywaniu niezbędny jest zastosowanie ostrego reżimu higienicznego. Przygotowane i wyselekcjonowane produkty starannie myjemy w zimnej wodzie a potem dokładnie suszymy.

 

Słoiki na przetwory

 

Najlepsze na przetwory są słoiki typu twist, ,,z odzysku" lub świeżo kupione. Jeśli przetwory mają być prezentem, warto zapakować je do ozdobnego słoika w starym stylu – z gumką i sprężynką. Jeśli mamy słoiki używane, trzeba przejrzeć, czy nie są wyszczerbione, sprawdzić też, czy wieczka nie są pokrzywione. Stare czy nowe – wszystkie słoiki trzeba tuż przed nałożeniem przetworów dokładnie umyć, a potem jeszcze wygotować. W tym celu trzeba je włożyć do garnka z zimną wodą, powoli doprowadzić do wrzenia i utrzymywać w tym stanie 5 minut. Wygodniejsza jest sterylizacja w piekarniku – słoiki na przetwory ustawione na blasze wkładamy do nagrzanego do 100°C piekarnika. Sterylizować trzeba też wieczka. Ważna jest też objętość słoja, trzeba bowiem pamiętać, że po otwarciu szybko traci on witaminy, dlatego najlepsze są nieduże słoiki, których zawartość możemy zużyć w ciągu 1–2 dni.