Truskawka - właściwości zdrowotne i odżywcze popularnego polskiego owocu

2016-08-17 13:33

Gdy zaczyna się sezon na krajowe truskawki, to najczęściej produkuje się z nich desery, ciasta i dżemy. Okazuje się jednak, że można zaliczyć je również do grona roślin leczniczych. Sprawdź, jak wykorzystać truskawki dla zdrowia.

Truskawki
Autor: Shutterstock Truskawki są źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B. Ich liście także mają właściwości  zdrowotne!

Spis treści

  1. Truskawki - bogactwo witamin i mikroelementów
  2. Truskawki - lecznicze właściwości
  3. Truskawki - wykorzystanie całego krzaczka
  4. Truskawki - lekarstwo na biegunkę
  5. Truskawki - lek na reumatyzm

Truskawki - bogactwo witamin i mikroelementów

Na początek ustalmy jakie dobra zawiera truskawka. Znajdziemy w niej  sporo witaminy C, a także witaminy z grupy B (B1, B2 i B3) i niewielkie ilości witaminy A. Spośród minerałów i mikroelementów są tam również potas, magnez, żelazo, wapń, mangan, trochę miedzi i siarki. Z racji tego, że truskawki zawierają dużo wody (około 90%) i mają mało kalorii (w 100 g jest 38 kcal) są dobrym owocem w dietach odchudzających.

Truskawki - lecznicze właściwości

Z liści i korzeni robi się wywary, które mają m.in. działanie moczopędne, przeciwreumatyczne, stymulujące pracę wątroby, pobudzające łaknienie, a także wzmacniające organizm i mające właściwości ściągające.

Przekładając to na konkretne schorzenia, napary z liści i korzeni truskawek stosuje się przy dolegliwościach: wątroby, dróg moczowych, w przypadku krwawień i zapaleń jelitowych, kamicy moczowej, reumatyzmu, dny, upławów, a także przy astmie oraz podczas anginy.

Truskawki - wykorzystanie całego krzaczka

Jedynym mankamentem leczniczego wykorzystania truskawek jest fakt, że trzeba “zniszczyć” cały krzaczek. Owoce zjadamy, bo są smaczne i zdrowe, a z liści i korzeni przyrządzamy napary do wypicia. Liście truskawek mogą być też dodatkiem do zup.

Truskawki - lekarstwo na biegunkę

Na biegunkę robimy napar z garści młodych liści na ½ litra wody. Nie przestraszmy się, bo taki koktajl barwi mocz na różowo, a stolec na czerwono.

Truskawki - lek na reumatyzm

Na reumatyzm, astmę i kłopoty z drogami moczowymi przygotowujemy napar z 30 g korzeni na 1 litr wody (zamiast tej ilości korzeni można użyć garść liści z korzeniami). Z liści truskawek oraz z krwawnika przygotowuje się wywary do tzw. nasiadówek w przypadku problemów z pęcherzem lub cewką moczową.