Sztuczne barwniki: w jakich produktach występują? Czy chemiczne dodatki do żywności mogą uczulać?

2016-08-16 12:20

Choć sztuczne barwniki znajdujące się na tzw. liście E i są dozwolone do spożycia na terenie Unii Europejskiej, mogą wywoływać różne dolegliwości i uczulać. Sprawdź, na jakie syntetyczne dodatki trzeba najbardziej uważać.

Sztuczne barwniki– w jakich produktach występują? Czy chemiczne dodatki do żywności mogą uczulać?
Autor: pixabay.com Sztuczne barwniki najczęściej można znaleźć w słodyczach, które mają intensywne barwy.

Spis treści

  1. Sztuczne barwniki - specyfika
  2. Sztuczne barwniki - rodzaje

Sztuczne barwniki - specyfika

Barwniki spożywcze, które powodują, że dostępne w sklepach napoje, dania gotowe i słodycze wydają nam się bardziej apetyczne otrzymuje się na różne sposoby. Są barwniki naturalne, czyli związki pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, są tzw. barwniki identyczne z naturalnymi, tzn. uzyskuje się je w procesie reakcji chemicznych, ale są związkami naturalnie występującymi w przyrodzie, i wreszcie są barwniki syntetyczne, nazywane po prostu sztucznymi barwnikami. Te stosuje się najczęściej, bo są zwykle znacznie tańsze od barwników naturalnych, a dodatkowo dzięki nim piękne kolory potraw utrzymują się dłużej i są bardziej intensywne. Mimo że większość z nich uznawana jest za bezpieczne i dopuszczona do stosowania w Polsce, mogą uczulać, wywoływać pokrzywkę, wysypkę, ból głowy, katar sienny, bezsenność, a niektóre nawet powodować wzmożony atak choroby u astmatyków.

Sztuczne barwniki - rodzaje

Tartazyna (E102) żółty barwnik spożywczy dodawany najczęściej do napojów, zup, polew deserowych, groszku i kukurydzy w puszce, galaretek, dżemów, sztucznego miodu i musztardy.

Żółcień chinolinowa (E104) żółtozielony barwnik syntetyczny występujący w napojach, lodach i galaretkach.

Żółcień pomarańczowa (E110) sztuczny barwnik znajdujący się w likierach owocowych, marcepanie, zupach w proszku, konserwach rybnych, płatkach zbożowych (Uwaga, zakazana jest w Norwegii i Finlandii!!!).

Czerwień koszenilowa (E124) barwnik spożywczy dodawany do galaretek, cukierków, jogurtów, ciast, dżemów, polew i lodów.

Błękit brylantowy FCF (E133) barwnik syntetyczny, który spotkasz w cukierkach i napojach, ale też w pastach do zębów, farbach do włosów i dezodorantach.

Karmel amoniakalny (E150c) brązowy sztuczny barwnik występujący w napojach cocacolopodobnych, w sosach sojowych i pieczywie.