Sałatka z koniczyny? Jaki wpływ na zdrowie ma koniczyna łąkowa?

Sałatka z koniczyny? Jaki wpływ na zdrowie ma koniczyna łąkowa?

Autor Zdjęcia: pixabay.com

Koniczyna łąkowa - na jakie dolegliwości pomaga?

Koniczyna łąkowa to bylina dorastająca do 50 cm. Jej kwiaty są jasne lub purpurowe i pięknie pachnące. Znajdują się przeważnie po 2 na jednej łodydze. Jej liście są trójlistkowe, jajowate lub eliptyczne. Jak wykorzystać koniczynę łąkową dla zdrowia?

Koniczyna łąkowa - właściwości

Koniczyna łąkowa ma działanie przeciwzapalne, wykrztuśne i przeciwskurczowe. Stosuje się ją w nieżytach górnych dróg oddechowych, problemach żołądkowych i zaparciach. Pobudza apetyt, reguluje trawienie i czynności wątroby. Odwar z ziela aplikowany zewnętrznie łagodzi świąd i uszkodzenia skóry.

Koniczyna łąkowa - zbiory

Zbieramy od maja do września same główki kwiatowe lub razem z szypułką długości około 7 cm i górnymi liśćmi, suszymy na powietrzu w przewiewnym miejscu. Przechowujemy w szczelnym i suchym słoiku.

Koniczyna łąkowa - ziołolecznictwo

Napar z kwiatów: Łyżkę suszonych kwiatów zalewamy szklanką wrzątku, parzymy pod przykryciem przez 15minut, pijemy po szklance 3 razy dziennie.

Odwar z ziela: 1,5 łyżki ziela wsypujemy do 0,5 litra wrzącej wody, gotujemy pod przykryciem przez 15minut, a następnie odstawiamy do wystudzenia. Pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki przed jedzeniem. Odwarem możemy też płukać jamę ustną i gardło.

Nalewka: 100 g suszonych kwiatów zalewamy 0,5 litra czystej 40% wódki i odstawiamy do ciemnego pomieszczenia na 2 tygodnie. Codziennie wstrząsamy nalewką następnie odcedzamy. Nalewkę rozcieńczamy dwoma szklankami przegotowanej wody i przelewamy do ciemnej butelki, wstawiamy do lodówki. Pijemy 2-3 razy dziennie po łyżeczce.

W kuchni: Świeże kwiatostany koniczyny można dodawać do sałatek i surówek. Można je także kisić na zimę podobnie jak kapustę i podawać jako dodatek do potraw mięsnych.