Jod - jaką rolę pełni w organizmie?

2016-09-02 16:42

Jod najczęściej kojarzy się z tarczycą, ponieważ jest on jednym z hormonów wydzielanych przez ten narząd. Ów składnik mineralny znajduje się we krwi i niemal w każdej komórce organizmu. Jego ilości jednak są śladowe: 0,025 g, z czego 60 proc. znajduje się w tarczycy. Sprawdź, w jaki sposób dostarczyć jodu do swojego organizmu za pomocą diety.

Składniki mineralne w pożywieniu. Jaką rolę pełni jod w organizmie?
Autor: pixabay.com Podstawowym źródłem jodu są ryby i skorupiaki morskie, takie jak śledź, makrela, łosoś, ostrygi czy sardynki.

Spis treści

  1. Jod - rola w organizmie
  2. Jod - źródła w pożywieniu
  3. Jod - niedobór
  4. Jod - przedawkowanie

Jod - rola w organizmie

Pierwiastek ten w chodzi w skład hormonów, które regulują procesy spalania, poziom zużycia tlenu i rozmnażanie się komórek. Jod jest także odpowiedzialny za przemianę materii oraz tempo uzyskiwania energii.

W przypadku dzieci hormony współpracujące z jodem są odpowiedzialne za wzrost i prawidłowy rozwój umysłowy.

Tarczyca potrzebuje także jodu do produkowania innych hormonów. Odpowiednie stężenie tego składnika mineralnego w organizmie chroni przed takimi chorobami jak nadczynność bądź niedoczynność tarczycy. Jeżeli jodu jest zbyt mało mogą też powstawać tak zwane wola. Dodatkowo pierwiastek ten wspomaga leczenie niektórych chorób, jak choroby wieńcowe, czy wirusowe. Jego działanie jest nieocenione w przypadku leczenia chorób tarczycy, w tym raka. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że ma on wpływ na nasilenie popędu płciowego, poprawia myślenie, wpływa korzystnie na naszą skórę i włosy oraz na paznokcie. 

Jod - źródła w pożywieniu

łosoś

makrela

sardynki

węgorz

śledź 

ostrygi

brokuły

zielona sałata

ziemniaki

dziki czarny bez

estragon

bylica

Równie ważne, jak jod, są witaminy, które są niezbędne do wykorzystywania tego pierwiastka. Znajdują się one w rybach, świeżych owocach, w mięsie (wątróbce) i drobiu, niełuskanym ryżu, w zbożu i w jajach.

Jod - niedobór

Podstawowym i najczęstszym schorzeniem, wynikającym z niedoboru jodu jest tak zwane wole endemiczne, czyli przerost gruczołu tarczycy. Skutkiem tego jest niedoczynność gruczołu tarczycy. Schorzenie to w zasadzie nie ma żadnych powikłań, chyba że wole naciska na sąsiadujące narządy. Najgroźniejsze jest wole śródpiersiowe, które powoduje nacisk na tchawicę, a w konsekwencji prowadzi do trudności w oddychaniu czy do przerostu i rozszerzenia serca.

U dzieci niedobór tego składnika mineralnego może być równie niebezpieczny, gdyż może powodować matołectwo, zahamowania wzrostu, rozwoju umysłowego, płciowego, a nawet może doprowadzić do głuchoty. Podstawowymi objawami niedoboru jodu u dorosłych są: osłabienie popędu płciowego, problemy z płodnością, znużenie, bezsenność, powolność umysłowa, drżenie kończyn, powolność umysłowa, czy zbyt wysoki poziom cholesterolu. Zmniejszona odporność na stres może być także spowodowana niedoborem tego pierwiastka w organizmie.

Jod - przedawkowanie

Podobnie jak w przypadku niedoboru jodu, jego nadwyżka upośledza działanie tarczycy, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z nadczynnością. Podstawowymi objawami przedawkowania jodu są przyspieszona przemiana materii, a co za tym idzie szybsze chudnięcie, i dodatkowo wytrzeszcz oczu. U kobiet w ciąży i kobiet karmiących przedawkowanie jodu może grozić uszkodzeniem tarczycy u dziecka.