Głóg i owoce głogu: jakie mają właściwości?

2018-09-24 9:03

Owoce głogu - jako składnik różnych preparatów czy mieszanek do zaparzania - mają fantastyczne działanie pomocnicze przy leczeniu schorzeń serca i układu krążenia. Warto korzystać z dobrodziejstw głogu, gdy choroba już się zaczyna, ale nie wymaga jeszcze silnych leków. Jakie jeszcze właściwości mają głóg oraz owoce głogu?

glog-owoce-glogu-jakie-maja-wlasciwosci.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Wiele wartości odżywczych mają zarówno owoce głogu, jak i kwiaty

Spis treści

  1. Dlaczego owoce głogu są tak wartościowe?
  2. Kwiaty głogu - czy są zdrowe?

Głóg dwuszyjkowy jest ciernistym krzewem (albo małym drzewkiem), który rośnie głównie w lasach i przeróżnych zaroślach. Kwitnie w maju i czerwcu, od sierpnia do listopada (najlepiej we wrześniu) zbiera się niewielkie czerwone owoce, które po wysuszeniu stanowią doskonały środek leczniczy.

Zawarte w owocach głogu substancje poprawiają funkcjonowanie mięśnia sercowego, delikatnie obniżają ciśnienie, rozkurczają naczynia wieńcowe serca, wzmacniają pamięć, łagodzą zawroty głowy, są pomocne przy nerwicach i bezsenności. W medycynie chińskiej suszone owoce głogu wykorzystywane są do leczenia niestrawności.

Dlaczego owoce głogu są tak wartościowe?

Zawierają przede wszystkim procyjanidyny, które spowalniają pracę serca i obniżają ciśnienie, flawonidy działające wzmacniająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne, a ponadto kwasy organiczne, fitosterole, karoteny, witaminy z grupy B, witaminę C, związki żelaza, wapnia, selenu i potasu.

Kwiaty głogu - czy są zdrowe?

Takie samo działanie mają także kwiaty głogu. Zbiera się je razem z dwoma-trzema najbliższymi liśćmi, suszy, a następnie wykorzystuje mieszankę do robienia naparów, odwarów i nalewek.