Kiedy i jak zbierać zioła?

Kiedy i jak zbierać zioła?

Autor Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Zioła zbierane od wiosny do jesieni zimą mogą stanowić cenne przyprawy lub surowiec do przygotowywanie zdrowych naparów.

Rośliny przyprawowe i zielne z łąki i lasu, ogródka, skrzynek balkonowych czy doniczek, używane od wiosny do jesieni w stanie świeżym, można też zbierać i suszyć na zimę. Jak to robić, by zachowały swoje wartości?

Zbiór ziół należy rozpocząć, gdy rośliny są dobrze rozwinięte i bogato ulistnione. Do suszenia nadają się wyłącznie rośliny świeże i zupełnie zdrowe. Nie należy ich przed zbiorem podlewać ani specjalnie przesuszać.

Zioła do natychmiastowego wykorzystania zbiera się przez cały okres wegetacji, czyli tak długo, jak długo liście i pędy są zielone i aromatyczne. Najlepiej je zrywać i dodawać do potraw przed spożyciem – wtedy są najbardziej aromatyczne. 

Zioła przeznaczone do przechowywania najlepiej zbierać:

  • tuż przed kwitnieniem – większość ziół wtedy właśnie najintensywniej pachnie,
    w słoneczny dzień przed południem (gdy rosa już obeschła, ale rośliny jeszcze nie zmatowiały wskutek upału), bądź późnym popołudniem.

Liście i pędy ścina się nożycami, sekatorem lub ostrym nożem. Nie należy ich zrywać, bo łatwo wtedy uszkodzić część nadziemną i system korzeniowy roślin. Część pędów warto pozostawić, aby roślina mogła się nadal rozwijać. Ścięte, zielone części należy luźno układać w przewiewnym koszyku lub w kartonie z otworami.
           
Uwaga! Torebki foliowe nie nadają się nawet do krótkotrwałego przechowywania ziół, gdyż rośliny parują, a wilgotne, nagrzane i bez powietrza – szybko więdną i gniją.