Łazanki z makiem na Wigilię: przepis Ewy Wachowicz
Łazanki spotyka się na wielu wigilijnych stołach i w różnej konfiguracji - na słono lub słodko. Tym razem tym razem podajemy przepis Ewy Wachowicz na słodkie łazanki z makiem. Sprawdź, jak je zrobić na Wigilię!
Co to są łazanki i skąd pochodzą?
Łazanki są daniem pochodzenia włoskiego, które przywędrowało do naszego kraju w połowie XVI wieku za sprawą królowej Bony. To rodzaj makaronu o charakterystycznym kształcie kwadracików lub rombów szerokości ok. 1 cm. Otrzymuje się je, krojąc poprzecznie zwinięty rulon twardego, przeschniętego ciasta na makaron. W sklepach dostępny jest oczywiście gotowy makaron łazanki. Najpopularniejsze chyba są łazanki z kapustą kiszoną i grzybami (na słono) – to przepis wigilijny. Ale tak naprawdę łazanki można przygotowywać na wiele sposobów, np. z boczkiem, skwarkami czy kiełbasą.
Łazanki z makiem - szybszy zamiennik makowca dla zabieganych
Łazanki z makiem Ewy Wachowicz przygotowane są z makaronu domowej produkcji i samodzielnie przygotowanej masy makowej. Jeśli jednak nie dysponujesz czasem, żeby upiec makowce lub własnoręcznie przygotować danie wg przepisu Ewy Wachowicz, może przygotować je z kupnych łazanek i gotowej masy makowej. Wybierz jednak makaron z górnej półki - przygotowany z semoliny, by kluseczki się nie sklejały po ugotowaniu. Masę makową z puszki możesz również uszlachetnić dodając do niej trochę więcej bakalii, miodu i np. odrobinę rumu (lub zapachu rumowego), by pokręcić jej smak.
Zobacz także: Przepis na tradycyjne łazanki z makiem i bakaliami
SKŁADNIKI
- ciasto:
- 3 jajka
- 1¾ szklanki mąki
- szczypta soli
- masa makowa:
- 30 dag maku
- szklanka wody
- szklanka mleka
- orzechy włoskie
- migdały
- rodzynki
- figi
- morele suszone
- 2 łyżki miodu
- cukier
- cukier waniliowy
- 2 łyżki masła
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Z mąki, jajek i szczypty soli wyrabiamy ciasto makaronowe, które następnie trzeba trochę przesuszyć.
- Ciasto cienko rozwałkowujemy i kroimy na kwadraciki o boku ok. 1 cm.
- Zagotowujemy mleko z wodą. Wsypujemy mak i pozostawiamy, by się dobrze zaparzył – około 15 minut. Zaparzony mak mielimy.
- Na patelni rozpuszczamy masło. Wsypujemy posiekane orzechy i migdały, lekko przesmażamy. Dorzucamy pozostałe bakalie: rodzynki, posiekane suszone morele i figi.
- Dodajemy miód (2 łyżki), cukier waniliowy i zaparzony, zmielony mak. Ewentualnie dosładzamy do smaku.
- Łazanki gotujemy. Po wyjęciu polewamy je roztopionym masłem. Do łazanek dodajemy przygotowaną masę makową. Całość mieszamy.