Kutia - przepis na wigilijną kutię z pszenicą, ryżem lub makaronem
Dieta bezglutenowa
Dieta wegetariańska
Kutia to potrawa specjalnie szykowana na Wigilię. Kiedyś danie to było obowiązujące we wschodniej Polsce, na terenach dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i Litwy. W wersji oryginalnej przygotowuje się ją z pszenicy, maku i miodu. Ale można również przygotować kutię bez pszenicy, za to makaronem lub ryżem. Wszystkie wersje są smaczne, słodkie i wielu z nas swoim smakiem przypominają magiczne święta z dzieciństwa. Sprawdź, jak zrobić smaczną kutię na wigilijny deser.
Skąd pochodzi kutia?
Kutia to słowo pochodzenia ukraińskiego. Ma dwa znaczenia: po pierwsze to wigilijna wieczerza, po drugie – potrawa specjalnie na tę uroczystość szykowana z pszenicy, maku i miodu. Kiedyś danie to było obowiązujące we wschodniej Polsce, na terenach dzisiejszej Białorusi, Ukrainy i Litwy. Jego podstawą były zawsze ziarna zbóż: pszenica, pęczak, a nawet ryż. Inne składniki zależały od zamożności domu. W szlacheckich dworach dodawano do kutii zamorskie bakalie – migdały, rodzynki, daktyle. W wersji uboższej wystarczył mak oraz miód albo słód, czyli poddane fermentacji kiełkujące ziarna jęczmienia lub żyta. Niezależnie od tego czy kutię przygotowujemy na bogato, czy też w skromniejszej wersji, bardzo ważna jest jakość składników - właściwie przechowywane ziarno i dobry mak. Sprawdzić więc, jak kupić dobry mak.
Wartości odżywcze kutii
Składniki kutii zawierają mnóstwo cennych dla zdrowia substancji odżywczych. Ziarna zbóż to przede wszystkim bogate źródło białka, cynku, żelaza, jodu, litu, manganu, selenu oraz witamin z grupy B. Nasiona maku mają bardzo dużo tłuszczu (ale tego dobrego, który wiąże cholesterol i pomaga usunąć go z organizmu), sporo białka, wapnia i magnezu oraz alkaloidów działających uspokajająco i przeciwbólowo. Jedyny mankament kutii to jej kaloryczność: 100 g dostarcza minimum 250 kcal.
Przepis na kutię
SKŁADNIKI
- 1 szklanka ziaren łuskanej pszenicy (lub 2 szklanki gotowanego lub makaronu)
- 1 szklanka suchego maku
- 4 łyżki płynnego miodu
- 1 mały kieliszek koniaku
- 1 spora garść rodzynek
- 3 kopiaste łyżki posiekanych orzechów
- suszone owoce (morele, daktyle, śliwki)
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Pszenicę dokładnie opłukać, zalać wodą i odstawić na noc. Odcedzić, zalać świeżą wodą, gotować do miękkości, co godzinę zmieniając wodę. Gdy ziarna będą miękkie, odsączyć je na sicie.
- Jeśli kutia ma być z ryżem należy go ugotować na sypko, jeśli robimy kutię z makaronem najlepiej wybrać drobny makaron i ugotować go al dente. Genialnie do kutii sprawdzają się drobne gwiazdki.
- Rodzynki zalać koniakiem. Mak opłukać na sicie, wlać 2 szklanki wrzątku i gotować na małym ogniu przez 30 minut.
- Odsączyć i 2–3 razy przepuścić przez maszynkę. Wymieszać z miodem, rodzynkami, orzechami i pszenicą lub ryżem lub makaronem. Wstawić na kilka godzin do lodówki.
- Przed podaniem udekorować kutię suszonymi owocami.