Bakłażan, czyli gruszka miłosna, oberżyna. Co zrobić z bakłażana?
Bakłażan, oberżyna, gruszka miłosna – to tylko kilka nazw tego samego warzywa. Należy do tej samej rodziny co ziemniaki i pomidory. Bakłażan pochodzi z Indii, ale bardziej jest znany jako istotny składnik kuchni śródziemnomorskiej czy arabskiej. Polacy do oberżyny mają stosunek ambiwalentny. Niesłusznie, bo to warzywo o wielkim potencjale kulinarnym!
Spis treści
Właściwości bakłażana
Wartości odżywcze bakłażanów nie są zbyt duże. Gruszki miłosne zawierają dużo soli mineralnych, zwłaszcza fosforu i wapnia, sporo błonnika i glukozy. Co prawda 100 g oberżyny to tylko 30 kalorii, ale jada się bakłażany zazwyczaj smażone w oleju lub oliwie, więc wartość kaloryczna jest kilkakrotnie większa. Ogromną ilość tłuszczu wchłania miąższ bakłażana.
Oberżyny są niewskazane dla osób otyłych, kobiet w ciąży, małych dzieci, reumatyków, osób z chorobami przewodu pokarmowego i nerek. Bakłażany mogą wywoływać gazy, powodować wzdęcia i są ciężkostrawne. Ostatnio dużą popularnością cieszą się bakłażany z grilla, ale i w takiej postaci należy je przesmarować oliwą, żeby nie wyschły na wiór.
Po co soli się bakłażana?
Bakłażany mają miąższ gąbczasty, nasycony wodą. Aby usunąć nadmiar wilgoci z bakłażana, tradycyjnie soli się pokrojonego na plastry lub kubiki i odstawia na kilka minut. Następnie delikatnie należy odcisnąć nadmiar wody lub osuszyć papierowymi ręcznikami. Istnieje przekonanie, że należy to robić, aby usunąć goryczkę z oberżyny. Nie jest to prawda. Obecnie uprawiane odmiany bakłażana nie są gorzkie.
Zobacz także: Jak oszczędnie smażyć bakłażany - 3 sprytne sposoby na użycie małej ilości oleju
Podajemy kilka przykładowych przepisów na bakłażana.
Frytki z bakłażanów
Obieramy ze skóry 3 bakłażany. Kroimy je w plasterki grubości 1 cm. Solimy i pozostawiamy na 15 minut. Obsuszone z wody obsypujemy mąką z obu stron i zanurzamy w dobrze roztrzepanym jajku. Wrzucamy frytki z bakłażanów na bardzo gorący olej i obsmażamy około 4 minut. Ostrożnie z doprawianiem takich frytek solą, bo wcześniej bakłażany były już posolone!
Bakłażany à la kawior
Potrzebujemy około 30 dag oberżyny. Warzywo w całości pieczemy w piekarniku (lub gotujemy), następnie obieramy bakłażana ze skóry. Gdy przestygnie, siekamy go w drobną kosteczkę. W garnku rozgrzewamy 3 łyżki oleju, dodajemy bakłażana, łyżkę koncentratu pomidorowego, sól i pieprz do smaku. Dusimy na małym ogniu, nie za długo, żeby nie rozgotować oberżyny. Gdy ostygnie, „kawior” skrapiamy cytryną.