Produkty z pełnego ziarna - dlaczego są cenne?
Produkty pełnoziarniste zawierają wszystkie cenne składniki, które występują w ziarnie. Mąka pszenna pełnoziarnista, zwana także razową, to zmielone całe ziarna pszenicy czyli bielmo, zewnętrzna łuska i kiełki. Tego typu produkty powinniśmy jadać jak najczęściej, rezygnując z tych z białej mąki.
Spis treści
Dlaczego ciemne pieczywo jest zdrowsze od białego?
Białe, czyste, starannie oczyszczone – takie ziarno jest niepełnowartościowe, bo pozbawione w procesie technologicznym większości witamin, minerałów i błonnika. Do produktów pełnoziarnistych (zwanych również z pełnego przemiału) zaliczają się te produkty mączne, które powstały z ziaren zmielonych wraz z ich zewnętrzną okrywą - właśnie w niej jest najwięcej dobroczynnych dla organizmu składników – kwasu foliowego, niacyny, fosforu, żelaza, magnezu i cynku. Produkty z pełnego ziarna obfitują w błonnik, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit, dzięki temu pozwala uniknąć zaparć. Ponadto ogranicza wchłanianie tłuszczu z pożywienia. Wiąże wodę, pęczniejąc w przewodzie pokarmowym i powoduje szybkie uczucie sytości. Zapobiega też wahaniom poziomu cukru we krwi, a w ten sposób chroni przed atakiem tzw. „wilczego głodu”. Z tego powodu osoby wybierające produkty z pełnego ziarna są szczuplejsze.
Jak rozpoznać produkty z pełnego ziarna
Najłatwiej kupić mąkę razową – można robić z niej naleśniki, pierogi, ciasta. Co do produktów gotowych (np. pieczywa) podstawową, ale nie zawsze pewną wskazówką jest kolor. Produkty pełnoziarniste są zawsze ciemniejsze od tych z mąki oczyszczonej, ponieważ ziarno zostało zmielone razem z okrywą. Ale uwaga! Nie każdy chleb w ciemnym kolorze jest z pełnego ziarna, niektóre wyroby piekarnicze są barwione np. karmelem, słodem albo syropem maltozowym. Warto wybierać makarony z pełnego ziarna. Trzeba tylko uważać, bo ciemne są też makarony produkowane z mąki orkiszowej, gryczanej (te też mogą być z pełnego przemiału). W sklepach jest też coraz więcej ciasteczek pełnoziarnistych.