Joanna Jakubiuk ZIEMNIAK, czyli zwykłego warzywa historia niezwykła [RECENZJA KSIĄŻKI]

2018-11-06 12:44

Debiutancka książka Ziemniak Joanny Jakubiuk to prawdziwy epos o skromnym bohaterze naszej codziennej egzystencji. Napisana przystępnym językiem, w sposób czuły i ciepły, lecz profesjonalny, przekonuje nas, że ziemniak jest zdrowy, smaczny, absolutnie wegański i jak najbardziej ekologiczny. Książka Ziemniak to prawdziwy rarytas wydawniczy. Ale nic w tym dziwnego, jeśli napisała go jedna z najlepszych szefowych kuchni w Polsce, a niezwykle starannie wydał Edipresse. 

Ziemniak_front_szeroki.jpg
Autor: Archiwum
Ziemniaki! Dlaczego warto je jeść? Co można zrobić z ziemniaków?

Ziemniak to nie tylko pasjonująca historia ratunku dla głodujących, ale przede wszystkim wyczerpujący poradnik jak spożytkować niepozorną bulwę. Ziemniak to podróż do podlaskiej krainy brosaników, farszynek i szlachciców. I ziemniaczanej baby. Joanna Jakubiuk udowadnia, że ich smak obroni się w starciu z najbardziej wyrafinowanymi daniami. Przekonuje, że zdrowy i pożywny ziemniak zasługuje na naszą miłość. 

Joanna Jakubiuk stworzyła dzieło o jakim wszyscy marzą autorzy kulinariów, ale nie każdy wie, jak je napisać. Znajdziecie tu 60 wyśmienitych receptur z ziemniakiem w roli głównej, począwszy od przystawek, przez zupy, dania główne, na deserach kończąc. Wszystko okraszone fachowymi poradami doświadczonej mistrzyni kucharstwa. 

Jak wielu znakomitych szefów kuchni swoją karierę zawodową Joanna Jakubiuk rozpoczęła od zajęć z gotowaniem zupełnie nie związanych. Z wykształcenia jest pedagogiem, a w latach 90-tych była współzałożycielką Galerii 113. Później rozpoczęła swoją długą przygodę z gastronomią, którą nadal kontynuuje. Na styl gotowania Joanny Jakubiuk wielki wpływ miała Hanna Szymanderska i szef kuchni Jacek Szczepański. To oni zaszczepili w niej miłość do kuchni lokalnej i korzystania ze świeżych, sezonowych produktów. Ta sezonowość towarzyszyła jej zresztą od zawsze – rodzinna, domowa kuchnia zawsze pachniała darami sadu, ogrodu i lasu.

To znamienne, że Joanna Jakubiuk w swej karierze zatoczyła swego rodzaju koło. Wyszła z domu, gdzie gotowało się dobrze i smacznie, ale przede wszystkim pożywnie, kształciła się w gotowaniu pod kierunkiem najlepszych, została szefową kuchni w pięciogwiazdkowym hotelu, by powrócić do korzeni i propagować dziś kuchnię prostą, lecz znakomitą.

Joanna Jakubiuk w swojej sztuce kulinarnej stara się kultywować regionalne i rodzinne tradycje, ale nie unika także smakowych eksperymentów i poszukiwań. Jest przeciwniczką wszelkiej przesady w kuchni i przekonuje, że najprostsza potrawa może smakować niebiańsko i konkurować z tymi najbardziej wykwintnymi.

Zawodowo gotuję od prawie dwudziestu lat. Mieszałam w garnkach wielu restauracji. Długo szukałam swojej kulinarnej drogi, eksperymentowałam ze smakami, kuchniami świata. Każdy dzień był i do tej pory jest wypełniony obieraniem, krojeniem, gotowaniem, smażeniem, wałkowaniem, lepieniem i... jedzeniem. Trzeba było z niejednego pieca zjeść chleb, żeby zrozumieć, co jest najważniejsze w kuchni i w gotowaniu. Smak. Zawsze smak i prostota. – przekonuje autorka. – Proste jest najsmaczniejsze. Nie potrzeba łączyć zbyt wielu produktów, aby osiągnąć spektakularny efekt. Smak zawsze się obroni. Nawet jeśli na talerzu będzie tylko ziemniak upieczony w ognisku, szczypta soli i kawałek masła.

W uzupełnieniu książki Ziemniak Joanna Jakubiuk przygotowała szczegółowy przewodnik po odmianach ziemniaków dostępnych na polskim rynku. Każdą z odmian Joanna Jakubiuk osobiście gotowała, piekła lub smażyła, by przekazać czytelnikowi rzetelną wiedzę o ziemniaku. Bo ziemniak ziemniakowi nie równy, o czym boleśnie czasami się przekonujemy.

Ziemniak to także osobista opowieść o jedzeniu. O dzieciństwie. O gotujących kobietach, karmicielkach rodziny. O nasyceniu i pocieszeniu, jakie daje ziemniak.

Książka została niezwykle starannie wydana, a piękne, wysmakowane zdjęcia Piotra Kapali dopełniają całości. 

O autorce:

Joanna Jakubiuk, propagatorka polskiego dziedzictwa kulinarnego, aktywistka ruchu Slow Food w Polsce, z wykształcenia pedagog, z zawodu szefowa kuchni, laureatka kilku konkursów kulinarnych w tym Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów. Tworzy i opracowuje autorskie przepisy i potrawy, współpracuje z branżowymi magazynami o smakach, jedzeniu i dobrej kuchni. Właśnie wydała książkę "Ziemniak" - prawdziwe kompendium wiedzy na temat popularnego warzywa.