Wieprzowina - jakie witaminy zawiera mięso wieprzowe?

Wieprzowina - jakie witaminy zawiera mięso wieprzowe?

Autor Zdjęcia: Shutterstock

Mięso wieprzowe to bogate źródło składników pokarmowych, w tym witamin z grupy B.

Jedzenie wieprzowiny często uważane jest za niezdrowe, bo może być przyczyną kłopotów z wysokim cholesterolem. Jednak wieprzowina się zmieniła. Dobrej jakości mięso wieprzowe ma mało tłuszczu, ale za to dużo białka, składników mineralnych i witamin.

Wieprzowina jest doskonałym źródłem witaminy B1. Jest jej tam więcej niż w innych rodzajach mięsa. Witamina B1 jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcje układu nerwowego. Potrzebujemy jej więcej w sytuacjach stresowych, okresie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych. O dostarczanie tej witaminy organizmowi powinni zadbać szczególnie palacze oraz osoby, którym zdarza się spożyć alkohol w nadmiarze.

Zobacz także: Wieprzowina: jakie części wieprzowiny są sprzedawane, do czego się nadają?

Wieprzowina jest bogata także w witaminę B6, a najwięcej jest jej w karkówce. Ta witamina odpowiada za prawidłowe ciśnienie krwi, pracę mięśni i serca, a także wspomaga działanie układu nerwowego - jak wszystkie witaminy z grupy B.

Polecamy:  Karkówka pieczona w soli: wędlina na zimno lub danie mięsne na ciepło [WIDEO]

Jedząc wieprzowinę, dostarczamy do organizmu także witaminę PP, która obniża poziom cholesterolu i zapobiega chorobom serca. Tak, tak, o ile nie jemy smalcu i słoniny, tylko pełnowartościowe mięso wieprzowe, nie powinniśmy się obawiać o wzrost poziomu cholesterolu, a raczej przypuszczać, że ten poziom obniżymy!

Spróbuj również: Schab pieczony w rękawie - domowa wędlina [WIDEO] 

W wieprzowinie jest też dość sporo witaminy E. Zwana jest witaminą młodości, bo powstrzymuje procesy starzenia się. Najwięcej witaminy E znajdziemy w boczku. Witamina E, jako rozpuszczalna w tłuszczach, może być nam dostarczona tylko wraz z nimi. Jednak boczek warto jeść z umiarem, witaminę E znajdziemy bowiem również w innych tłuszczach.

Polecamy: Najlepszy przepis na panierowane kotlety schabowe [WIDEO]

Wieprzowina jest dobrym źródłem witamin D i K, które są istotnym elementem diety zwłaszcza w okresie rozwoju i wzrostu. Ich niedobór może spowodować krzywicę i wady postawy.

Proponujemy: Schab w sosie własnym na rodzinny obiad

Ocena: 2,7