Co warto jeść jesienią?

2016-10-26 20:10

Jesień to okres zbiorów wielu cennych i smacznych warzyw i grzybów. Niektóre z nich (importowane) są dostępne przez cały rok, ale te, które dojrzały tu i teraz są najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe.

co-warto-jesc-jesienia.jpg
Autor: pixabay.com Jesienna dieta powinna być oparta o sezonowe warzywa.

Spis treści

  1. Dynie, patisony, kabaczki i cukinie
  2. Bakłażany
  3. Grzyby

Dynie, patisony, kabaczki i cukinie

Ważną grupę warzyw jesiennych stanowią dyniowate, do których zaliczamy patisony, kabaczki czy cukinie, a także główną przedstawicielkę tej rodziny - dynię. W Polsce sezon na dynie trwa od września aż do grudnia. W naszym regionie występują dwa główne gatunki: dynia olbrzymia i dynia zwyczajna. Dynia jest niezwykle ceniona ze względu na swoje właściwości odżywcze. Jej pestki to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin z grupy B i C. Ze wszystkich dyniowatych możemy przyrządzać zupy, zapiekanki, placki, gulasze warzywne, a newet desery - dynia nadaje się na ciasta. Na sezon zimowy można zrobić z nich smaczne marynaty.

Bakłażany

Cenionym warzywem jesiennym jest bakłażan zwany nie bez powodu miłosną gruszką. Przypisuje mu się cechy afrodyzjaku. Bakłażan nadaje się do pieczenia, podsmażania, duszenia w potrawkach warzywnych i mięsnych. Jest bogaty w witaminę A, C oraz witaminy z grupy B. To także idealne źródło składników mineralnych takich jak potas, żelazo czy wapń. Dodatkowo bakłażan zalecany jest przy podwyższonym cholesterolu, wskazany jest przy chorobach miażdżycowych i chorobach serca. Na przetwory nadaje się w postaci pasty bakłażanowej z oliwą. 

Grzyby

Grzyby nie mają wielu cennych składników poza solami mineralnymi, ale ich walory smakowe nie mają sobie równych. Najlepsze są świeżo zebrane podsmażone na maśle lub uduszone w śmietanie. Z dodatkiem natki lub tymianku, solidnie popieprzone godne są królewskiej uczty. Ich smak i aromat możemy przechować na zimę  w postaci mrożonek (najlepiej mrozić zblanszowane grzyby lub gotowe dania), marynat oraz suszu.