Kiszona papryka nadziewana kapustą: łatwy przepis
2021-03-29
łatwy
30 min
4
Kiszona papryka nadziewana kapustą to przysmak kuchni węgierskiej. Istnieje wiele jej odmian. My proponujemy najprostszy przepis na kiszoną paprykę nadziewaną kapustą, wykorzystujący słodkie odmiany papryki czerwonej i cukrową kapustę. Kiszonki z kapusty są smaczne i bardzo zdrowe. Zawierają dobroczynne probiotyki - bakterie kwasu mlekowego. Kiszonki to także mnóstwo witamin – pół szklanki kapusty kiszonej pokrywa nasze dzienne zapotrzebowanie na witaminę C.
Polecamy również przepisy na kiszoną kapustę z jabłkami i marchewką oraz kiszoną sałatkę na zimę z kapusty, ogórków i pomidorów
SKŁADNIKI
- papryka czerwona, mięsista
- kapusta biała cukrowa
- sól kamienna
- woda przegotowana, ostudzona
- kamionka lub duży słój
- talerz
- wyparzony kamień lub inny ciężki przedmiot (np. garnek, słój z wodą)
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Kapustę szatkujemy. Solimy, 1 łyżka (płaska) soli na kilogram kapusty. Ugniatamy. Kapusta powinna puścić sporo wody.
- Wydrążoną paprykę faszerujemy kapustą.
- Układamy paprykę, przetykając kapustą. Kiszonka powinna być ciasno ułożona. Kolejne warstwy papryki przekładamy kapustą.
- Po ułożeniu ostatniej warstwy powinniśmy mieć około 1-centymetrową warstwę wody, jeżeli jednak kapusta puściła jej mniej, wówczas dolewamy wodę z solą (1 łyżka soli na litr przegotowanej, ostudzonej wody).
- Ważne! Naczynia nie zapełnić aż po brzeg, ze względu na to, że w trakcie kiszenia wydzieli się więcej wody i gazów, objętość kiszonki może więc wzrosnąć. Przyda się dobrych kilka centymetrów luzu. Na wierzch kładziemy talerz i obciążamy go.
- Po 7 dniach kiszonkę przenosimy w chłodne miejsce. Proces kiszenia wtedy zwolni. W takich warunkach kiszonka najlepiej dojrzewa i najlepiej się przechowuje. Jeżeli nie możemy sprostać takim wymaganiom, kiśmy po prostu tylko na bieżąco. Kiszonka gotowa będzie już po 8–10 dniach.