Doskonała fasolka szparagowa w słoikach na zimę
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Doskonała fasolka szparagowa w słoikach na zimę to marzenie każdej gospodyni. Szczególnie, jeśli mamy dostęp do obfitych zbiorów jędrnej i soczystej fasolki szparagowej. Domową fasolkę ze słoika wystarczy tylko podgrzać i macie gotowy dodatek do obiadu.
Przetwory z fasolki szparagowej
Przetwory z fasolki szparagowej wymagają podwójnej pasteryzacji w odstępach czasu. Inaczej rozwiną się w nich formy przetrwalnikowe bakterii i grzybów, które zniszczą naszą pracę.
Dlaczego tak jest? Fasola jest bogata w białko i węglowodany, które stanowią doskonałe pożywienie dla bakterii i pleśni. Te mikroorganizmy mogą szybko się rozwijać, prowadząc do psucia się przetworów. Jeśli fasola i jej przetwory nie są odpowiednio sterylizowane podczas konserwacji, mogą zawierać przetrwalniki bakterii. To może prowadzić do zepsucia nawet po zamknięciu w szczelnych opakowaniach. Znaczenie ma też fakt, że fasola ma naturalnie neutralne pH, co nie hamuje wzrostu mikroorganizmów. Przetwory o niskiej kwasowości są bardziej podatne na rozwój bakterii, dlatego kwaśne środowisko (np. dodanie octu) może pomóc w konserwacji.
Podczas przygotowywania przetworów z fasoli strączkowej bardzo ważne jest przestrzeganie higieny: umycie rąk, wyparzenie wszystkich naczyń z którymi będzie stykać się fasolka.
Zobacz także:
Tyndalizacja, czyli wielokrotna pasteryzacja żywności: na czym polega?
Polecamy również:
Fasolka pasteryzowana w przecierze pomidorowym
Jak mrozić fasolkę szparagową?
SKŁADNIKI
- 6 kg fasoli szparagowej, żółtej lub zielonej
- 2 główki czosnku
- cukier
- sól
- woda
- 12 słoików o pojemności 0,9 l
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Odciąć końcówki strączków fasoli, umyć, włożyć do garnka, zalać zimną wodą i doprowadzić do wrzenia. Od momentu wrzenia gotować 5 minut. Odcedzić i ostudzić.
- Strączki fasoli ułożyć pionowo w czystych i wyparzonych słoikach. Do każdego słoika wsypać po 1 łyżeczce cukru i 1 łyżeczce soli oraz po 1 nieobranym ząbku czosnku. Słoiki napełnić zimną wodą pozostawiając około 1 cm do powierzchni słoika.
- Słoiki wstawić do specjalnego garnka do wekowania z wkładką lub dużego garnka wyłożonego ściereczką. Wlać wodę do wysokości 2/3 słoika, przykryć pokrywką. Doprowadzić do wrzenia. Następnie zmniejszyć moc palnika, tak aby woda tylko lekko perliła się i gotować pod przykryciem przez 60 minut. Wyjąć gorące słoiki i odstawić na 24 do 36 godzin.
- Po 24 godzinach, a jeśli jest chłodno to nawet po 36 godzinach słoiki ponownie wstawić do garnka, wlać wodę do 2/3 wysokości i doprowadzić do wrzenia. Od chwili gdy woda zawrze gotować na małym ogniu przez 60 minut. Wyjąć słoiki i pozostawić do ostudzenia.
- Wystudzone słoiki opatrzyć etykietą z datą pasteryzacji i wynieść do spiżarni lub piwnicy. W ten sposób przygotowaną fasolkę można przechowywać do 12 miesięcy.