Zupa koperkowa z pulpecikami do zrobienia w pół godziny
Dieta bezglutenowa
Dieta niskokaloryczna
Zupa koperkowa z pulpecikami i młodymi warzywami to mój domowy przebój kulinarny. Lekko strawna zupa syci i nawadnia. Dobra dla dzieci i seniorów. Dla wszystkich z problemami trawiennymi. Dla sportowców i siłaczy. Po prostu dla każdego! Koniecznie spróbuj!
Jak ugotować zupę koperkową z pulepcikami?
Ugotowanie zupy jest najłatwiejsza czynnością świata. Zawsze powtarzam, że umie to każdy. Trzeba tylko chcieć. Poza tym zupa to najzdrowszy posiłek. Dostarcza nam składników odżywczych rozpuszczonych w płynie. Syci, karmi, odżywia - koniec kropka. Regulue przemianę materii, wspomaga układ kostny i krwiotwórczy. No i smakuje. Zupa to potęga i basta! Ale teraz po kolei na co masz zwrócić uwagę:
- Warzywa pokrój na kawałki wielkości kęsa lub mniejsze, twarde warzywa zawsze kroimy nieco drobniej. Dzięki temu w zupie wszystkie ugotują się jednocześnie. Ale nie oznacza to, że masz drobić marchewkę do rozmiaru groszku. Nie, to absolutnie nie potrzebne.
- Śmiało korzystaj z mrożonek. Są stosunkowo tanie i skracają czas przygotowań, czysta oszczędność.
- Nie żałuj świeżych i suszonych ziół. W tym przypadku koperku. Na tę zupę będziesz potrzebować pół pęczka koperku. A na przednówku, gdy koperek sprzedawany jest w wątłych bukiecikach, to nawet cały. Po prostu potrzebujesz dwóch czubatych łyżek posiekanego koperku, który orzeźwi swoim aromatem zupę.
- Częściej sięgaj po mielone mięso. To naprawdę doskonałe rozwiązanie dla zapracowanej karmicielki rodziny. Z mięsa mielonego wyczarujesz pulpeciki, klopsiki, czy frykadelki. Jak zwał, tak zwał, chodzi po prostu o mięsną wkładkę.
- Zdradzę Ci tajemnicę. Żeby pulpeciki z czystego mięsa trzymały się razem, nie musisz dodawać jajka. Czyste mielone mięso bez bułki, kaszy, czy ryżu, doskonale emulguje, czyli zlepia się razem. To naturalny proces, który możesz przyspieszyć, dodając nieco zimnej wody i dobrze wyrabiając mięso.
- Gdy zarozumialec z telewizyjnego ekranu przekonuje mnie, żebym gotowała rosół od podstaw, bo tak jest zdrowo, to mówię kategoryczne nie. Codziennie gotuję zupę. Zazwyczaj mam na tę czynność najwyżej 30 minut. Ratują mnie gotowe rosoły i buliony. Również w kostce. Uważnie czytam etykiety, jeśli nie rozumiem składu, to odkładam. Ale naprawdę można znaleźć na rynku dobrej jakości ekstrakty wywaru z warzyw, grzybów, różnych gatunków mięsa. Trzeba tylko poszukać.
Jak podać zupę koperkową z pulepcikami?
W moim domu zupa na południowy posiłek do codzienność. Zupa służy zdrowiu nie tylko dzieci, które rosną, ale również seniorom, którzy potrzebują łatwo strawnego posiłku. Nie wspomnę już o mojej własnej sobie, której żołądek wymaga porcji ciepłej i półpłynnej strawy. Ponieważ do następnego posiłku zazwyczaj robimy co najmniej trzy-godzinną przerwę do zupy podaję świeże pieczywo, grzanki, tosty lub sucharki. Oraz świeże masło. Wiem, że masło to źródło witaminy D3, ale dla mnie w tym przypadku liczy się smak. Ci co są na diecie odpuszczają sobie pieczywo i masło. Pozostali zajadają ze smakiem. W ten sposób całą rodzinę trzymam w dobrej formie.
SKŁADNIKI
- Na pulpeciki:
400 g mięsa mielonego z kurczaka
50 g liści szpinaku młodego
0,5 łyżeczki granulowanego czosnku
0,5 łyżeczki mielonego pieprzu
0,5 łyżeczki soli
Na zupę koperkową:
1,5 l rosołu drobiowego
500 g mieszanki warzyw: marchew, pietruszka, zielony groszek, świeżych lub mrożonych, pokrojonych na małe kawałki
2-3 ziemniaki, obrane i pokrojone w kostkę
2 łyżki koperku posiekanego
sól i pieprz do smaku
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Mięso mielone wymieszać z czosnkiem, szpianakiem, pieprzem i solą. Dolać 2-4 łyżki wody. Wyrobić na jednolitą masę. Z masy uformować 20 kulek, po 5 na 1 osobę. Odstawić.
- W garnku zagotować bulion, dodać warzywa i gotować 10 minut.
- Na wrzącą zupę dodać mięsne pulpeciki. Gotować jeszcze 3-5 minut.
- Zdjąć zupę z ognia. Dodać posiekany koperek i wymieszać.
- Podawać z kromką pełnoziarnistego pieczywa i masłem.