Tomek Strzelczyk wie, jak zrobić pyszną zupę grzybową. W tym roku podam ją na wigilijną kolację
Dieta bezglutenowa
Dieta wegetariańska
Barszcz czerwony ma sporą konkurencję. W tym roku na wigilijną kolację zamiast tej tradycyjnej zupy warto podać grzybową ugotowaną według przepisu Tomka Strzelczyka. Zupa ma głęboki i intensywny smak oraz aromat grzybów leśnych, a jej przygotowanie jest bardzo łatwe. Zobaczcie, jak Tomek Strzelczyk gotuje zupę z suszonych grzybów i sprawdźcie jego świąteczny przepis.
Z czego Tomek Strzelczyk gotuje zupę grzybową?
Uczestnik kulinarnego show „MasterChef” znany jest ze swoich przepisów, które zachwycają łatwością przygotowania, a dania czarują obłędnym smakiem. Nie inaczej jest z recepturą na wyśmienitą zupę grzybową, którą można przyrządzić na wigilijną kolację. Wystarczy kilka prostych składników, aby cieszyć się jej znakomitym smakiem. Wszystkie niezbędne produkty są do kupienia w wielu sklepach, a w okresie przedświątecznym można je dostać w dobrych cenach.
Co jest potrzebne, aby zrobić tę smakowitą i aromatyczną zupę grzybową według przepisu Tomka Strzelczyka? Autor kanału „Oddasz fartucha” zawsze gotuje ten wigilijny specjał z takich składników jak:
- suszone grzyby
- warzywa – marchewki, cebule, pietruszki, seler, por
- przyprawy – sól, pieprz, liście laurowe, cząber, ziele angielskie
- dodatki – masło, śmietanka o zawartości tłuszczu 18 proc.
- woda
Jak Tomek Strzelczyk gotuje zupę grzybową?
Przepis Tomasza z „Oddasz fartucha” na aromatyczna zupę z suszonych grzybów nie jest trudny. To nieskomplikowana receptura na znakomite danie w sam raz na wigilię i święta Bożego Narodzenia. Ugotowanie garnka wybornej zupy grzybowej nie zajmuje wiele czasu, ale kluczowa jest jedna czynność. Suszone grzyby trzeba namoczyć w wodzie i odstawić na całą noc. Dlatego przygotowania należy zacząć dzień wcześniej.
Jak więc ugotować pyszną zupę grzybową, tak jak robi to Tomek strzelczyk? Z jego sprawdzonym przepisem jest to nie tylko łatwe, ale przyjemne. Dzięki temu, że przepis został podzielony na poszczególne kroki, przyrządzenie smakowitej grzybowej nikomu nie powinno sprawić przykrych niespodzianek.
- 1. krok – namoczenie suszonych grzybów w wodzie
- 2. krok – ugotowanie wywaru z warzyw i przypraw
- 3. krok – podsmażenie cebuli i odcedzonych grzybów
- 4. krok – wyjęcie z wywaru warzyw i dodanie grzybów z cebulą
- 5. krok – zabielenie zupy grzybowej śmietanką
Czy wylewać wodę z moczenia grzybów?
W tym przepisie suszone grzyby zalewa się wodą i odstawia na całą noc. Dzięki temu staną się miękkie, a po odcedzeniu łatwo jest je pokroić. Tomek Strzelczyk przestrzega, aby pod żadnym pozorem nie wylewać wody po moczeniu grzybów. To doskonała baza do ugotowania wywaru, z którego powstaje wyśmienita i niezwykle aromatyczna zupa grzybowa na wigilię. Zanim wleje się ją do garnka z warzywami, dobrze jest przecedzić ją przez drobne sitko. Dzięki temu wszelkie zanieczyszczenia, resztki piasku czy igliwia nie trafią do zupy.
SKŁADNIKI
- 3 litry wody
- 250 ml słodkiej śmietanki 18%
- 80 g suszonych (podgrzybki i borowiki)
- 4 marchewki
- 3 cebule
- 2 pietruszki
- 1 por
- kawałek selera
- 2 łyżki masła
- 2 liście laurowe
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 1 łyżeczka suszonego cząbru
- sól, pieprz
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Suszone grzyby zalać wodą i odstawić na całą noc. Odcedzić (wody nie wylewać) i pokroić w kostkę.
- Marchewki, pietruszki, seler i por obrać i przełożyć do garnka. Dodać liście laurowe i ziele angielskie. Wlać wodę, w której moczyły się grzyby. Zagotować i gotować na małym ogniu godzinę.
- Na patelni roztopić masło i smażyć na nim pokrojone w kostkę cebule, aż się zeszklą. Dodać pokrojone grzyby i doprawić cząbrem. Wymieszać i smażyć kilka minut.
- Z wywaru wyjąć ugotowane warzywa. Dodać podsmażone grzyby z cebulą łącznie z masłem, na którym się smażyły.
- Doprawić solą i pieprzem. Gotować około godziny.
- Delikatnie wlać śmietankę i wymieszać. Podgrzewać 5 minut.
- Podawać na wigilijną kolację i w czasie świąt Bożego Narodzenia.