Przepis na kaszę - sekret długowieczności tybetańskich mnichów
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Dieta niskokaloryczna
Ludzie od zarania dziejów interesują się tajemnicami dobrego zdrowia i długowieczności. Na przykład Michael Jackson spał w komorze ciśnieniowej, Stalin finansował eksperymenty mające na celu zidentyfikowanie eliksiru długowieczności, a Król Staś jadał po obiedzie suszone śliwki. Są jednak na świecie ludzie, którzy odkryli sekret długowieczności - tybetańscy mnisi - oraz pokarm, który przedłuża życie. Jest nim specjalnie przygotowana kasza jęczmienna. Zobacz jak ugotować zwykłą kaszę, by żyć zdrowo i długo.
Kasza jęczmienna na wodzie
Jęczmień jest najstarszym zbożem na Ziemi, ale ludzkość zamieniła produkty jęczmienne na bułki pszenne, a owsiankę z tego zboża na spaghetti i bulgur. Sam jęczmień stał się głównie pożywieniem dla bydła i kur. I na próżno, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych niezbędnych do wzrostu, przywracania i utrzymania zdrowia ludzkiego organizmu.
Tybetańczycy są przekonani, że to właśnie kasza jęczmienna najlepiej zaspokaja zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze, energetyzuje, sprawia, że ciało jest lekkie, a umysł bystry.
Co to jest kasza jęczmienna?
Kasza jęczmienna to oczyszczone z plew ziarna jęczmienia, uwolnione od otrębów, ale nieoszlifowane. To właśnie w takich zbożach znajduje się największa ilość użytecznego błonnika, który pomaga oczyścić organizm z toksyn i normalizuje procesy trawienia. Bogata w węglowodany jęczmienna kasza doda rano energii, a systematyczne stosowanie dań jęczmiennych złagodzi alergie i znormalizuje procesy metaboliczne.
W zależności od stopnia rozdrobnienia rozróżniamy kaszę jęczmienną grubą - pęczak, kaszę nieco drobniejszą - perłową, oraz kaszę najdrobniejszą, łupaną - mazurską.
Właściwości pęczaku, perłowej i mazurskiej
Cenne ziarna jęczmienia zawierają lizynę, która działa przeciwwirusowo i stymuluje produkcję kolagenu. Chcesz zapobiec pojawianiu się zmarszczek? Zakochaj się w kaszy jęczmiennej! Ponadto ze wszystkich zbóż jęczmień ma najmniej kalorii - 320 kcal na 100 g.
Nic dziwnego, że mądrzy mnisi czczą jęczmień i włączają go do swojej ubogiej diety. Wielu powie, że to bajki, ale jesteśmy pewni, że mnisi coś wiedzą na ten temat! Przecież sposób przygotowania kaszy tybetańskiej bardzo przypomina nasze swojskie prażmo, pokarm na którym wyrósł polski naród. Oto przepis na prostą kaszę jęczmienną przyrządzaną, jak w górach Tybetu. Spróbujcie, przecież nic nie tracicie. Możecie za to wiele zyskać.
SKŁADNIKI
- 1 szklanka suchej kaszy pęczak
- 2 szklanki wrzątku
- 1 łyżka masła
- 1/4 łyżeczki soli himalajskiej
- szczypta pieprzu lub świeżych ziół
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Rozgrzej suchą patelnię. Wsyp kaszę i praż na złoty kolor. Nie ma potrzeby dodawania tłuszczu.
- W międzyczasie zagotuj 2 szklanki wody. Gdy ziarneka kaszy się usmażą, przełóż je do głębokiej miski ceramicznej i zalej wrzątkiem.
- Posól kaszę do smaku i owiń ręcznikiem. Kasza jęczmienna powinna odstawć swoje i napuchnąć. Wystarczy około 15 minut.
- Gdy kasza już się zaparzy, dodaj do niej trochę masła. Ewentualnie przypraw świeżo zmielonym pieprzem lub dodaj trochę posiekanej zieleniny - źródła chlorofilu, witamin i mikroelementów.
- Podawaj gorącą kaszę jęczmienną! Taki posiłek popij zieloną herbatą z imbirem i miodem, a na deser zjedz suszone śliwki lub morele. Możesz kaszę podać jako dodatek do duszonych warzyw lub innych potrawek.