Ocet siedmiu [czterech] złodziei: domowy ocet jabłkowy z ziołami
Ocet siedmiu (lub czterech) złodziei dawniej był używany jako remedium chroniące przez zachorowaniem na dżumę. Według legendy, złodzieje, którzy okradali zwłoki zmarłych w czasie epidemii dżumy, sami pozostawali zdrowymi. Złodziei złapano, gdy stanęli przed sądem, postawiono im ultimatum: albo śmierć z ręki kata, albo zdradzą, w jaki sposób zabezpieczają się przed zarazą. Okazało się, że jako środka odkażającego używali octu ziołowego.
O właściwościach octu jabłkowego: zastosowaniach w dietetyce i kosmetyce
Legenda o occie siedmiu złodziei pochodzi z Francji, ale używano go także na terenie Rzeczypospolitej. W zasobie Archiwum Państwowego w Przemyślu zachowały się dwa przepisy na sporządzenie octu siedmiu (czterech) złodziei. Publikujemy przepis z lat 70-tych XVIII wieku: „Sposób preparowania octu czterech złodziejów służący od wszelkiej zarazy y powietrza”.
Współcześnie ocet siedmiu (czterech) złodziei stosuje się jako przyprawę, przy infekcjach dodaje się do kąpieli, używa się także do dezynfekcji i czyszczenia domowych powierzchni oraz jako środek odstraszający owady.
SKŁADNIKI
- 1 l octu jabłkowego
- 1 g ziela piołunu
- 3 g rozmarynu
- 3 g szałwii
- 3 g ruty
- 4 g kwiatu lawendy
- 2 g arcydzięgla litworu
- 2 g cynamonu
- 2 g goździków
- 2 g startej gałki muszkatołowej
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Do wyparzonej butelki wrzucić wszystkie zioła i przyprawy.
- Zalać octem jabłkowym i odstawić w nasłonecznione miejsce, na przykład parapet okienny, aby przez tydzień roztwór nabrał mocy.
- Używać dowolnie do marynat mięsnych i sałatek. Albo stosować w celach leczniczych i kosmetycznych.