Co zrobić z grzybów? Grzyby kiszone - przetwory na zimę
Kiszenie to znany sposób na przechowanie grzybów. Kiedy opłuczemy je z solanki, będą smakować jak świeże. Oto prosty przepis na kiszone grzyby, które w chłodnym miejscu można przechowywać nawet 4-5 miesięcy.
Wrzesień i październik to ulubione miesiące grzybiarzy. O ile tylko jest wystarczająco wilgotno, w lasach pojawiają się dorodne kapelusze rozmaitych grzybów. Najodpowiedniejsze do kiszenia będą rydze, borowiki, koźlarze, podgrzybki, opieńki, pieczarki. Osobno kiś duże i małe kapelusze. Warto do garnka z kiszonymi grzybami dodać liście dębu, wiśni lub porzeczki, ponieważ zawarty w nich garbnik doda kiszonym grzybom jędrności.
Podczas kiszenia otrzymujemy nie tylko kiszone grzyby, ale także sok, którego można używać jako przyprawę do zup, sosów czy bigosu. Grzyby kiszone można wykorzystywać do sałatek bez dodatkowej obróbki termicznej.
SKŁADNIKI
- 1 kg świeżych grzybów
- 20 g soli
- 2 ząbki czosnku
- po 2 ziarna pieprzu i ziela angielskiego
- 2 listki laurowe
- płaska łyżka cukru
- łyżka jogurtu naturalnego
- solanka (40 g soli na 1 l wody)
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Grzyby oczyścić, trzonki krótko przyciąć. Po umyciu i starannym oczyszczeniu grzyby należy lekko obgotować, odsączyć i ostudzić na sicie.
- Potem układać je w kamiennym garnku, przesypywać solą i przekładać przyprawami. Grzyby układać zawsze kapeluszami do góry.
- Ostatnią warstwę grzybów posolić, przykryć czystym lnianym płótnem i wyparzonym talerzem, obciążyć.
- Po kilku dniach sok, który się wydzieli podczas kiszenia, powinien przykryć grzyby. Jeśli tak się nie stanie, należy nalać na wierzch zimnej, osolonej i przegotowanej wody (40 g soli na 1 l wody).
- Kiszone grzyby można przechowywać w chłodnym miejscu nawet do 4-5 miesięcy.