Miodowa nalewka z malin: przepis na malinówkę z miodem
Dieta bezglutenowa
Dieta wegańska
Dieta wegetariańska
Jak skoncentrować smak i zapach malin, by zachować je na zimę? Najlepiej przygotowując z nich nalewkę. W zimowe dni nalewka malinowa z miodem rozgrzeje i pomoże na przeziębienie. Proponuję przepis na nalewkę malinową z miodem zamiast cukru.
Owoce na nalewkę z malin
Do wyrobu nalewki nadają się wyłącznie owoce w pełni dojrzałe, najlepiej świeżo zebrane z krzaka; w żadnym wypadku nie można użyć spleśniałych albo zdradzających oznaki porażenia chorobami. Już niewielka domieszka zepsutych owoców będzie wyczuwalna w gotowym napoju. Idealnym surowcem są maliny dzikie, leśne, zawierające znacznie więcej wartości odżywczych niż odmiany uprawne, a także bardziej aromatyczne. Jednak także owoce zebrane w ogrodzie czy kupione na targu nadają się do przygotowania trunku.
Przepisy na pyszne nalewki znajdziecie w wydanej pod patronatem Beszamel.pl przez wydawnictwo HARDE książce Anny Szubińskiej "Nalewki. Natura zamknięta w butelce". Poradnik do nabycia w sieci Empik, księgarniach i sklepie wiemiwybieram.pl.
Polecamy także:
SKŁADNIKI
- 2 kg świeżych malin
- 0,5 l miodu
- 0,5 l spirytusu
- 0,5 l wódki
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Maliny układamy w słoju warstwami, często przekładając miodem.
- Gdy owoce puszczą sok, słój chowamy w cień i zalewamy nastaw spirytusem (rozcieńczonym do 70% alkoholu).
- Po upływie tygodnia dolewamy pół litra wódki i odstawiamy na trzy tygodnie.
- Płyn filtrujemy, używając np. papierowego filtru do kawy albo lejka wyłożonego warstwą gazy.
- Klarowną ciecz przelewamy do butelek, chowamy w ciemne miejsce i... zapominamy o nalewce co najmniej na pół roku. Smak jeszcze się poprawi, jeśli uda nam się zachować butelkę do kolejnej zimy.