Mleko baziowe - zdrowe, smaczne i z "kotkami". Przepis na mleko z bazi

Mleko baziowe - zdrowe, smaczne i z kotkami
Autor: Shutterstock Z wierzbowych bazi można przygotować zdrowe mleko roślinne
łatwy
10 min
2

Dieta bezglutenowa

Dieta wegańska

Dieta wegetariańska

W medycynie ludowej i zielarstwie wierzba zajmuje poczesne miejsce dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym. Substancje aktywne skumulowane są zaś w pąkach, dlatego baziowe "kotki" mogą posłużyć nie tylko do ozdoby. Mleko baziowe ma działanie wykrztuśnie i antyseptyczne, jest łatwe do przygotowania, a sam surowiec dostępny za darmo, wystarczy wybrać się na spacer po bazie z daleka od ruchliwej drogi.

SKŁADNIKI

  • 1 garść kotków wierzbowych
  • 2 szklanki dowolnego tłustego mleka lub mleka roślinnego

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Kotki wierzbowe dokładnie opłukać pod bieżącą wodą.
  • Przełożyć do rondla i zalać mlekiem, podgrzewać na średnim ogniu.
  • Gdy tylko mleko zacznie wrzeć, zdjąć naczynie z gazu, przykryć i zostawić na 15 minut.
  • Po tym czasie mleko przecedzić i przestudzić, jest gotowe do picia.
Zamienniki mleka – czym jest mleko roślinne?

Mleko z bazi to właściwie lek roślinny, polecany zwłaszcza przy początkach przeziębienia. Wierzba to po łacinie Salix, co budzi skojarzenia z kwasem acetylosalicylowym - głównym składnikiem aspiryny, polopiryny itd. I słusznie, bo wyciągi i napary z wierzby (oraz w innych strefach klimatycznych z roślin zawierających salicylany) były roślinnymi odpowiednikami syntetycznej aspiryny stworzonej na ich obraz i podobieństwo. Salicylany zawarte w korze wierzbowej od wieków służyły do tłumienia gorączki i bólu, pomagały zwalczyć przeziębienia. Dlatego mleko z bazi na pewno nie tylko nie zaszkodzi (unikać go powinny jedynie osoby uczulone na aspirynę) ale też pomoże, rozgrzeje, zlikwiduje gorączkę i pomoże zwalczyć chorobę.  Jest również łatwe do przygotowania i niedrogie.

Galeria: Smaczne leki z domowej apteki - 7 przepisów

Anna Szubińska

Redaktorka, autorka książek "Nalewki. Natura zamknięta w butelce" (Harde 2019) i "Kuchnia afrodyzjaków" (Harde 2019). Poszukiwaczka nowych smaków i egzotycznych receptur, które lubi łączyć z lokalnymi specjałami. Eksperymentuje z daniami i z …

więcej