Kawa Kentucky na rozgrzewkę i dobry nastrój. Z dodatkiem burbonu i miodu
Dieta bezglutenowa
Kawa Kentucky o niezwykle przyjemnym i kojącym zestawie aromatycznych dodatków sprawiła, że nie mogłam się doczekać, aż pobiegnę do domu i wypróbuję jej działanie na sobie. To rodzaj wariacji na temat kawy z whisky, jednak ta wersja wydaje mi się wyjątkowo szlachetna i harmonijna. Intensywne aromaty kawowego naparu podkreślone wyraźnie słodkimi, lekko waniliowymi nutami burbonu i odrobiną miodowego likieru przyprawiają kubki smakowe o taniec radości. Kawa cudownie rozgrzewa i wprawia w lekko euforyczny nastrój. Polecam na weekendowe popołudnia.
SKŁADNIKI
- 30 ml burbonu
- 10 ml likieru miodowego lub 1-2 łyżeczki miodu lub brązowego cukru
- 200 ml naparu kawy
- bita śmietana do dekoracji
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Zaparz swoją ulubioną kawę, przefiltruj.
- Kubek, szklankę lub filiżankę przelej gorącą woda, aby ja lekko ocieplić.
- Do ogrzanego naczynia wlej burbon i likier miodowy lub dodaj miód/cukier.
- Wypełnij kubek świeżo zaparzona, gorąca kawą i wymieszaj.
- Jeśli lubisz, dodaj porcję bitej śmietany lub trochę spienionego mleka.
- Usiądź wygodnie i delektuj się obezwładniającą harmonią smaków kawy Kentucky.
Czym się różni kawa z burbonem od kawy z whisky?
Różnica jest niewielka, acz istotna, zwłaszcza dla koneserów markowych alkoholi. Burbon to amerykański odpowiednik whisky. Choć ze szkocką whisky i irlandzką whiskey, ma wiele wspólnego, to nawet niewprawny smakosz, jest w stanie wyczuć wyraźnie słodsze, lekko waniliowe lub karmelowo-miodowe, charakterystyczne nuty burbona w porównaniu z europejskimi trunkami. Dzięki temu harmonijnie łączy się ze słodkimi nutami likieru miodowego lub miodu, tworząc bardzo przyjemny, intensywny dodatek do kawy.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastąpić go w przepisie jęczmiennym trunkiem. Klasyczny przepis na kawę z whisky jest zresztą bardzo podobny. Napój nadal będzie bardzo smaczny, rozgrzewający i kojący. Więcej na temat różnic pomiędzy tymi trzema rodzajami trunków znajdziecie w tekście: Jaka jest różnica między szkocką whisky, irlandzką whiskey a burbonem? Polecam.