Ciasto Alibaba. Czekoladowe, z dodatkiem chałwy - rozkosz dla podniebienia
2023-01-16
łatwy
60 min
6
Ciasto Alibaba jest rozkosznie sezamowe. Dodatek uprażonego sezamu do ciasta oraz krem chałwowy sprawiają, że ciasto ma oryginalny orzechowo- sezamowy smak.
SKŁADNIKI
- Ciasto:
- 4 duże jajka
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1 kopiata łyżka kakao
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżki oleju
- 1/2 szklanki sezamu
- 1 łyżka octu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- Masa:
- 1 1/2 szklanki mleka
- 1/2 szklanki cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej (kopiaste)
- 250 g chałwy waniliowej
- 250 g masła
- 2 żółtka
- Polewa:
- 2 tabliczki gorzkiej czekolady
- 100 ml śmietany kremówki
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Sezam uprażyć na suchej patelni ciągle mieszając, na jasno-brązowy kolor. Wystudzić i miksować przez kilka sekund, do rozdrobnienia, ale nie zbicia (sezam to roślina oleista, więc mocno rozdrobniony zbije się i oblepi noże miksera).
- Oddzielić białka od żółtek. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywno, dodać partiami cukier, cały czas miksując do jego rozpuszczenia.
- Kolejno dodać żółtka, wmieszać je ręcznie, za pomocą szpatułki.
- Delikatnie dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao, a na końcu rozdrobniony sezam, olej i ocet.
- Przełożyć do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 175ºC przez 30 - 35 minut - do suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika i odstawić do wystudzenia. Zimny biszkopt pokroić na blaty.
- Odlać 1/2 szklanki mleka i rozprowadzić w nim mąkę ziemniaczaną. Resztą zagotować z cukrem. Do gorącego mleka wlać mieszaniną z mąką, ciągle mieszając ponownie zagotować.
- Gdy budyń zgęstnieje, zestawić z ognia i dodać rozbełtane żółtka - bardzo dokładnie wymieszać, przykryć szczelnie folią spożywczą, by nie zrobił się kożuch i odstawić do wystudzenia.
- Masło zmiksować na puszysty biały krem, a następnie dodawać po łyżce zimnego budyniu i rozkruszonej chałwy, miksować do dokładnego połączenia.
- Masą posmarować oba blaty i boki tortu. Odstawić do lodówki do stężenia, a następnie wierzch polać polewą. Można też udekorować go pokruszonymi i podprażonymi orzechami, które doskonale uzupełniają smak tego ciasta.
Bakalie – skąd się wzięły, co warto o nich wiedzieć?