Tomasz Jakubiak: Smażony bryzol wołowy w chrupiącej panierce ze smażonymi ziemniakami

2020-03-03
Tomasz Jakubiak, Sztuka mięsa, TVN
Tomasz Jakubiak: Smażony bryzol wołowy w chrupiącej panierce ze smażonymi ziemniakami
Autor: mat. pras. TVN Smażony bryzol wołowy to klasyka kuchni polskiej 
łatwy
45 min
4

Soczyste mięso, doskonały sos i ziemniaki, które nie mają sobie równych - domowe jedzenie można wznieść na wyżyny sztuki kulinarnej. Smażony bryzol wołowy w chrupiącej panierce ze smażonymi ziemniakami i mirabelkowym chrzanem to jeden z genialnych przepisów jakie prezentuje Tomasz Jakubiak w swoim programie „Sztuka mięsa”. Trzeci sezon programu można oglądać na TVN Style. 

 

Składniki

Na bryzol wołowy:

Wołowina najlepiej kawałek z lekkim przerostem tłuszczu, np. karkówka

Suszony lubczyk

Sól, pieprz

Na smażone ziemniaki z maślanką:

Cebula

Suszony majeranek

Ocet winny

Ziemniaki ugotowane

Papryka słodka

Smalec, najlepiej wołowy

Na chrzan z mirabelką:

Konfitura lub dżem mirabelkowy

Korzeń świeżego chrzanu

Ocet winny

Sól /pieprz

Wrzątek

Może miód

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

Karkówkę kroję i rozbijam tłuczkiem przez folię aluminiową. Rozbite mięso doprawiam lubczykiem i solę. Mięso zawijam, formuję kotlet i delikatnie nacinam go ostrzem noża w kilku miejscach. Bryzole są gotowe do smażenia, więc zabieram się za dodatki - ziemniaki z maślanką i chrzan z dodatkiem mirabelki.

Ziemniaki gotuję i kroję w drobną kostkę. Cebulę siekam i smażę razem z ziemniakami na smalcu wołowym. Dodaję sporo świeżego majeranku, odrobinę słodkiej papryki i trochę octu winnego. Całość mieszam na patelni i zalewam maślanką.

Cebulę przesmażam na smalcu i dodaję ziemniaki pokrojone w talarki. Na końcu dorzucam majeranek, ocet i paprykę. Korzeń świeżego chrzanu kroję i wrzucam do blendera. Dolewam odrobinę octu winnego i łyżkę wazową wrzątku. Na koniec dodaję odrobinę dżemu mirabelkowego i łyżkę miodu. Całość miksuję.

Wracam do kotletów. Na patelni rozpuszczam odrobinę smalcu wieprzowego i smażę na nim kotlety, ok. 2-3 minut z każdej strony. W międzyczasie siekam cebulę, dorzucam do bryzoli i smażę razem z kotletami.

Na talerz wykładam ziemniaki i wykładam na nie bryzole. Cebulę doprawiam solą, pieprzem i duszę jeszcze przez chwilę na patelni, po czym wykładam ją na mięso. Danie przyozdabiam świeżym majerankiem

Tomasz Jakubiak gospodarz programu "Sztuka mięsa", TVN Style

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy wywiad z Tomaszem Jakubiakiem, w którym szczerze odpowiedział na pytania: co lubi jeść? czym można go uwieść? dla kogo lubi gotować?