Placki po litewsku: hit za grosze! Przepis na placki ziemniaczane z mięsem po litewsku

Placki po litewsku: hit za grosze! Przepis na placki ziemniaczane z mięsem po litewsku
Autor: Shutterstock Placki ziemniaczane z mięsem po litewsku to świetny pomysł na pyszny i niedrogi obiad
średni
35 min
4

Placki po litewsku to po prostu placki ziemniaczane nadziewane mięsem. Ich przygotowanie nie jest  trudne, choć smażenie wymaga nieco wprawy. Ale warto popróbować, bo efekt w postaci przepysznego i sycącego dania 2 w 1 jest tego wart!

Potrawy z ziemniaków są pyszne i tanie, a  przy tym ziemniaki to produkt bardzo uniwersalny. Są świetne na ciepło i na zimno, pasują do sałatek, dań głównych, zup i sosów. Ten najprostszy, za to bardzo popularny to winegret. Sprawdź jak zrobić obłędne ziemniaczki w sosie winegret!

Ziemniaczki winegret - niecodzienny pomysł na codzienne ziemniaki

Pod materiałem wideo znajdziecie galerię z przepisami na gulasz do placków ziemniaczanych

SKŁADNIKI

  • 80 dkg obranych ziemniaków,
  • 2 jajka,
  • 2 łyżki mąki
  • 30 dkg mielonej wieprzowiny (można też pójść na skróty i użyć do placków gotowego tatara lub metki tatarskiej)
  • 2 cebule

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Ziemniaki i cebulę zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i odsączyć z nadmiaru płynu powstałego po starciu warzyw. Wbić jajko, dodać mąkę, przyprawić do smaku solą i pieprzem i bardzo dokładnie wymieszać.
  • Drugą cebulę drobno posiekać i podsmażyć na złoto, a następnie razem z drugim jajkiem wymieszać z mięsem lub tatarem, Doprawić do smaku solą i pieprzem (jeśli używamy gotowego tatara lub metki, należy to robić bardzo ostrożnie, można też pominąć doprawianie).
  • Na patelni rozgrzewamy olej. Wykładamy mniej więcej połowę masy ziemniaczanej formując spore placki (od 3 do 5 w zależności od wielkości patelni i naszych potrzeb).
  • Mięso dzielimy na porcje równe liczbie placków.
  • Placki podsmażamy tak długo, aż od spodu zaczną się rumienić. Wtedy na wierzch każdego z nich kładziemy, jak najbardziej płasko, mięso. Nadzienie przykrywamy pozostałą masą ziemniaczaną.To najtrudniejszy etap, dlatego warto na chwilę zestawić patelnię z ognia i zrobić to bardzo spokojnie.
  • Odwracamy placki i przysmażamy na złoto. Przekładamy je do odpowiedniego naczynia i wkładamy jeszcze na 10-15 minut do nagrzanego piekarnika (180 C – bez termoobiegu). Podajemy placki z ulubionym sosem - śmietankowym, tzatziki lub grzybowym.
Ziemniaki! Dlaczego warto je jeść? Co można zrobić z ziemniaków?
Anna Śmiałek

Pomysłodawczyni i redaktorka prowadząca serwis beszamel.pl. Swoją pasję i hobby, jakim są kulinaria, połączyła z pracą. Zadowolona w towarzystwie ludzi, którzy cenią sobie dobre jedzenie i ciekawą rozmowę. Wciąż głodna nowych wyzwań, …

więcej