Kotlety mielone w sosie musztardowym - idealne na obiad
Kotlety mielone w sosie musztardowym sa idealne na obiad w gronie rodziny. Sos świetnie pasuje nie tylko do ziemniaków, ale także do makaronu lub kaszy. Wyraziste smaki docenią smakosze w każdym wieku.
Sekret idealnych mielonych
Kotlety mielone to jedno z klasycznych dań polskiej kuchni domowej. Wszyscy lubimy pyszne mielone, z chrupiącą skórka i pulchnym środkiem. Jeśli ty również marzysz o skwierczących mielonych wprost z patelni, kieruj się 7 prostymi zasadami, a wtedy sukces gwarantowany.
Masa mięsna mielona
W masie mięsnej przeznaczonej na kotlety powinno znaleźć się 70% mięsa chudego i 30% mięsa mielonego. Najpopularniejsze jest połączenie mięsa wołowego z wieprzowym. Zbyt wiele tłuszczu w masie mięsnej, spowoduje, że w trakcie smażenia tłuszcz się wytapia, a kotlety kurczą się i twardnieją.
Warto wiedzieć, że dla 4 osób potrzeba około 500 g mielonego mięsa wieprzowo-wołowego, lepiej jednak przygotować kotlety z 1 kg i nadwyżki zamrozić na później. W ten sposób lepiej zorganizujemy sobie czas i ułatwimy życie.
Czerstwe pieczywo. Czym je zastąpić?
Dodatek czerstwego pieczywa pszennego powoduje, że masa mięsna po usmażeniu jest pulchna i soczysta. Sok wydzielający się z mięsa w czasie obróbki cieplnej nie uchodzi na zewnątrz, a jest zatrzymywany w porach pieczywa. Dodatek pieczywa nie powinien przekraczać ilości 25% wagi mięsa. Pieczywo najpierw należy namoczyć w mleku lub w wodzie. Następnie pieczywo odcisnąć i zmielić razem z mięsem. Jeśli korzystamy z gotowego mięsa mielonego to można dodać tartą bułkę namoczoną w niewielkiej ilości mleka lub wody.
Na 1 kg mięsa wystarczy 1 kajzerka lub najwyżej 2, czyli od 60 do 120 g tartej bułki.
Można jednak zamiast bułki dodać innych środków zapewniających kotletom soczystość i pulchność: ziemniaków, kaszy, a nawet startych warzyw. Na 1 kg mięsa mielonego potrzeba około 150 g kaszy, ryżu lub ziemniaków. Lub ekwiwalent w warzywach.
Środek spajający
Najczęściej używanym środkiem spajającym kotlety mielone są jaja. Ale do tego celu można również użyć ziemniaków gotowanych, kaszy manny lub mąki ziemniaczanej. W przypadku mąki ziemniaczanej należy zachować umiar i dodawać ją w małych ilościach, gdyż w przeciwnym przypadku masa mięsna będzie zwarta i zbita.
Przyprawianie
Masę doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Na 1 kg mięsa wystarczy 1 płaska łyżeczka soli. Mięso mielone ze sklepu może zawierać sól. Należy uważnie czytać etykiety.
Najczęstszym dodatkiem przyprawowym jest cebula, szczypiorek, koperek, natka pietruszki, czosnek, słodka lub ostra czerwona papryka, a także orzechy.
Do 1 kg masy mięsnej dla smaku można dodać 1 lub 2 średnie cebule, starte lub bardzo drobno posiekane. Cebulę można również upiec i zmielić razem z mięsem lub drobno posiekać i zeszklić na 1 łyżce tłuszczu.
SKŁADNIKI
- Na kotlety mielone:
- 500 g mięsa mielonego wołowo-wieprzowego, wieprzowego lub z indyka
- 1 cebula, średnich rozmiarów, bardzo drobno posiekana
- 3 łyżki tartej bułki
- 3 łyżki wody
- 1 jajko rozmącone
- oraz 50 g masła schłodzonego
- Na sos musztardowy:
- 1 łyżka masła
- 2 łyżki mąki
- 200 ml bulionu warzywnego
- 2 łyżki musztardy
- 2 łyżki śmietany 30%
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Zacznij od przygotowania kotletów mielonych: Mięso mielone wymieszaj z posiekaną cebulą, tartą bułką, wodą i rozmąconym jajkiem.
- Z masy uformuj kotlety. Kotlety ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Na każdym kotlecie połóż kawałeczek masła.
- Wstaw do nagrzanego piekarnika. Piecz 35-40 minut w temperaturze 180°C.
- Pora na sos musztardowy: W rondelku rozpuść masło. Do skwierczącego masła dodaj mąkę. Zamieszaj i smaż przez 30 sekund dla uzyskania jasnej zasmażki.
- Powoli dodaj bulion, cały czas mieszając. Zagotuj. Następnie zmniejsz ogień i gotuj jeszcze 5 minut. Zdejmij z ognia.
- Dodaj musztardę wymieszaną ze śmietaną. Przypraw solą oraz pieprzem.
- Wykończenie: Kotlety podaj z sosem musztardowym i puree ziemniaczanym