Genialna marynata do filetu z kurczaka na grilla: tak soczystego mięsa jeszcze nie jedliście

Genialna marynata do fileta z kurczaka na grilla
Autor: Shutterstock.com Grillowany fillet z piersi kurczaka podany z limonką
łatwy
10 min
4

Dieta bezglutenowa

Dieta niskokaloryczna

Niezależnie od tego, czy chcesz upiec, czy grillować kurczaka, jest to uniwersalny przepis na marynatę do piersi, udek lub innych kawałków. Łatwo ją zrobić z kilku podstawowych składników. Na pewno masz w kuchni: oliwę, sok z cytryny i popularne zioła przyprawowe. Mięso w niej zamarynowane po upieczeniu jest soczyste i po prostu rozpływa się w ustach. Zatem do dzieła!

Jakich filetów z kurczaka użyć?

Używam świeżych całych piersi z kurczaka, które są bez kości i skóry. Doskonale sprawdzają się również filety z udek kurczaka bez kości i skóry. Ich mięso jest bardziej zwarte i po zamarynowaniu i upieczeniu obłędnie pyszne. Można również użyć wstępnie pokrojonego kurczaka, takiego jak połówki piersi z kurczaka, polędwiczki z kurczaka lub sznycle z piersi kurczaka.  Wystarczy je wtedy krócej marynować od 30 minut do 1 godziny. 

Czym można zastąpić sok z cytryny?

Sok z cytryny można zastąpić sokiem z limonki lub ulubionym octem, takim jak ocet jabłkowy, ocet balsamiczny  lub ocet z czerwonego wina.

Co jest lepsze do marynowania torebka z suwakiem czy naczynie?

Wolę używać zamykanej torebki zamiast naczynia do przechowywania kurczaka i marynaty. Torebka łatwo dopasowuje się do kształtu kurczaka i zapewnia lepsze pokrycie marynaty, podczas gdy filet w naczyniu często nie jest w całości zanurzony w marynacie. 

Jak długo marnować filet kurczaka na grilla:

Unikaj marynowania dłużej niż 24 godziny. Kwaśny składnik tej marynaty (sok z cytryny) może rozbić włókna mięśniowe mięsa do tego stopnia, że konsystencja mięsa stanie się papkowata.

Jak upiec marynowany filet kurczaka?

Możesz go po prostu wstawić do rozgrzanego piekarnika i piec około 30 minut w 180°C. Proponuję jednak dodanie około 700 g pokrojonych dowolnych warzyw oraz marynaty. Filet ułóż na warzywach i piecz około 45 minut w temperaturze 200°C.

Jak grillować marynowany filet z kurczaka?

Na wstępnie rozgrzanym ruszcie grilla ułóż piersi z kurczaka. Potrzebują około 10 minut z każdej strony, aby uzyskać ładne ślady przypalenia i upiec się w środku. Grillowany filet kurczaka możesz podać w całości lub pokroić i użyć do kanapek, wrapów, sałatek i zapiekanek. Grillowanego fileta kurczaka podawaj z dodatkami, takimi jak sałatka truskawkowa, grillowana cukinia lub sałatka colesław .

SKŁADNIKI

  • Na grillowany filet z kurczaka:
  • 1-1,5 kg filetu z piersi kurczaka
  • Na marynatę do kurczaka:
  • 1/4 szklanki oliwy z oliwek
  • 1/4 szklanki świeżego soku z cytryny
  • 5 ząbków czosnku, drobno posiekanych lub przeciśniętych przez praskę
  • 1 łyżeczka suszonego oregano
  • 1 łyżeczka tymianku suszonego
  • 1/2 łyżeczki soli kuchennej
  • 1/2 łyżeczki mielonego czarnego pieprzu

PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU

  • Przygotowanie kurczaka: Jeśli filet jest wilgotny, osusz kurczaka papierowym ręcznikiem, aby uniknąć rozcieńczenia marynaty. Za pomocą widelca nakłuj filet z kurczaka ze wszystkich stron, aby marynata mogła przeniknąć w głąb mięsa. Umieść kurczaka w zamykanej torebce lub płytkim naczyniu.
  • Przygotowanie marynaty: Wymieszaj wszystkie składniki marynaty w misce. Zalej kurczaka marynatą w zamykanej torebce lub płytkim naczyniu. Wymieszaj, aby marynata dobrze pokryła mięso. 
  • Marynowanie: Zamknij torebkę (wyciskając powietrze) lub przykryj naczynie. Marynuj w lodówce przez co najmniej 30 minut do 24 godzin.
  • Gotowanie: Marynowanego kurczaka piecz lub grilluj, tak jak lubisz. Jeśli chesz go upiec, wstaw do rozgrzanego piekarnik i piecz przez 20-30 minut w temperaturze 180°C. Jeśli chesz go grillowa, połóż filety na rozgrzanym grillu i grilluj przez 10 minut z każdej strony. 
Beszamel: Kurczak - wartość odżywcza mięsa z kurczaka, właściwości, zastosowanie kulinarne
Adrianna Ewa Stawska-Ostaszewska

Redaktorka serwisu kulinarnego Beszamel.pl Dziennikarka, tłumaczka, pisarka. Szefowa kuchni i koneserka smaku. Niestrudzona popularyzatorka historii kultur kulinarnych, kuchni regionalnych i narodowych. Autorka książek: „Dzieje łakomstwa i obżarstwa” (wyd. Harde, 2019), „Polska Księga …

więcej