Grzyby w śmietanie. Sprawdzony przepis na klasyczne grzyby duszone ze śmietaną
Dieta bezglutenowa
Dieta wegetariańska
W grzybach można znaleźć żelazo, sole mineralne potasu, fosforu, wapnia, sodu oraz cynk, miedź, jod, fluor. Jednak cenimy je przede wszystkim za walory smakowe i niepowtarzalny aromat. Grzyby duszone w śmietanie należą do dań z przydomkiem ''niebo w gębie''. Jak je zrobić? Podajemy dobry przepis.
Dlaczego grzyby duszone w śmietanie są takie smaczne?
Grzyby duszone w śmietanie są wyjątkowo smaczne z kilku powodów:
Bogactwo smaku – duszenie grzybów wydobywa ich naturalny, głęboki aromat. W połączeniu z kremową śmietaną smak staje się intensywniejszy i bardziej wyrazisty.
Kremowa konsystencja – śmietana nadaje potrawie aksamitną, kremową konsystencję, która idealnie komponuje się z delikatną strukturą grzybów.
Podkreślenie naturalnych walorów – śmietana działa jak nośnik smaku, podkreślając ziemiste, leśne nuty grzybów, ale nie dominując ich subtelnych aromatów.
Zbalansowane połączenie – kwaśna nuta śmietany doskonale równoważy umami grzybów, tworząc harmonijną całość, która zachwyca podniebienie.
Wszechstronność – danie to pasuje zarówno do prostych potraw, jak ziemniaki czy kasza, jak i do bardziej wyrafinowanych, dzięki czemu łatwo wkomponowuje się w różne menu.
Grzyby duszone w śmietanie to klasyczne, pełne smaku połączenie, które trudno się oprzeć!
Pod materiałem wideo znajdziesz galerię: Grzyby trujące podobne do jadalnych
SKŁADNIKI
- świeże grzyby (najlepiej mieszanka: podgrzybki, maślaki, prawdziwki, koźlarze, kurki)
- 1 cebula
- 2 łyżki masła
- łyżka oliwy
- szklanka kwaśnej śmietany
- sól, pieprz
- garść posiekanej natki
PRZYGOTOWANIE KROK PO KROKU
- Grzyby dokładnie umyć (nie moczyć ich długo w wodzie, bo nasiąkną nią).
- Duże kapelusze trzeba pokroić na grube kawałki, mniejsze na pół.
- Jeśli grzybów masz dużo - nóżki wyrzuć, bo bywają twarde. Jeśli jednak każdy grzyb jest na wagę złota - pokrój także nóżki w cienkie talarki.
- Na głębokiej patelni (lub w rondlu z grubym dnem) stop masło z oliwą (unikniesz w ten sposób przypalenia masła). Zeszklij na nim cebulę pokrojoną w drobną kostkę.
- Dodaj pokrojone grzyby, posól. Przykryj pokrywką i duś 20 minut, mieszając, żeby nie przywarły do dna. Jeśli uznasz, że płynu jest za dużo, zostaw patelnię jeszcze chwilę na ogniu, żeby sos nieco odparował.
- Dodaj śmietanę, wsyp porcję świeżo zmielonego pieprzu, posyp natką. Grzyby w śmietanie najlepiej smakują z ziemniakami albo makaronem wstążki.