Para w kuchni – miłość na talerzu [60 potraw gotowanych na parze]
Karolina i Maciej Szaciłło, para ekspertów od zdrowego odżywiania, zaprasza w kulinarną podróż w kłębach… pary. Jeśli do tej pory nie poznałeś zalet parowanych smakołyków – najwyższy czas to zmienić. Kuchnia na parze jest bowiem nie tylko bardzo smaczna, ale przede wszystkim zdrowa i dietetyczna. Zainteresuje rodziców małych dzieci, opiekunów rekonwalescentów oraz seniorów, a także wszystkich tych, którzy pragną odżywiać się lepiej i bezmięsnie, gdyż wszystkie przepisy są WEGETARIAŃSKIE.
Spis treści
- Dlaczego warto gotować na parze?
- Z różnych stron świata
- Przepisy wegetariańskie i wegańskie oraz bezglutenowe
- O autorach:
Dlaczego warto gotować na parze?
O zaletach tej metody przygotowywania potraw opowiada Hania Stolińska, dietetyczka z Instytutu Żywności i Żywienia: „Gotowanie to najlepsza metoda obróbki termicznej. Gotowane produkty mogą być spożywane praktycznie przez wszystkie osoby, zaczynając od niemowląt podczas wprowadzania pierwszych posiłków, a kończąc na osobach starszych. Osoby starsze często mają problemy ze spożywaniem wielu pokarmów. Gotowane potrawy są zdecydowanie bardziej lekkostrawne, wartościowe i zwykle mniej kaloryczne niż produkty smażone i pieczone (najczęściej z dodatkiem tłuszczu). Najlepszym sposobem gotowania jest gotowanie na parze”.
Według medycyny Wschodu, ajurwedy, gotowanie na parze jest najlepszym sposobem obróbki termicznej. Dlaczego? Pozwala zachować najwięcej tak zwanej prany – ulotnej energii życiowej. Energia w jedzeniu, podobnie jak w życiu, przejawia się w dwóch formach – męskiej i żeńskiej. Męska jest solarna, rozgrzewająca, dominująca i aktywna. Żeńska z kolei lunarna, zimna, bierna i lekka. W każdej potrawie i w nas samych te energie się ze sobą przeplatają. Uzupełniają się. Ogień, dzięki któremu powstaje para w kuchni, jest męski. Sama delikatna i ulotna para jest żeńska. Nieustanna interakcja między tym, co kobiece i męskie, przejawia się we wszystkich aspektach naszego istnienia.
Z różnych stron świata
W światowych kuchniach znaleźć można mnóstwo parowanych pyszności. Azjaci parują niemal przeźroczyste pierożki z ciasta ryżowego, przez których cieniutką strukturę prześwitują kawałki glonów, owoców morza i warzyw. W Indiach przy pomocy pary powstają muthie, czyli klopsy z ciecierzycy i dyni. W Wielkiej Brytanii paruje się pudding chlebowy, w Czechach – knedliczki, a w Polsce – kluski.
Zobacz przepis: Pieczarkowe pyzy gotowane na parze - przepis bezglutenowy
Czy powinniśmy ograniczać naszą znajomość i, co ważniejsze – nasze menu potraw przygotowywanych na parze jedynie do klusek? Zdecydowanie – nie!
Przepisy wegetariańskie i wegańskie oraz bezglutenowe
Para w kuchni to nie tylko 60 przepisów na wegetariańskie (z wariantem wegańskim) i w większości bezglutenowe przekąski, dania główne, desery i pieczywo.
Zobacz przepis: Domowa, bezglutenowa "bułka tarta" - czym panierować bez glutenu
To również refleksje dotyczące relacji Karoliny i Macieja Szaciłło. Autorzy dzielą się w książce spostrzeżeniami na temat związku. Tymi wypracowanymi w trakcie wielogodzinnych rozmów oraz wynikającymi ze współpracy z zaprzyjaźnionymi terapeutami. Tym wszystkim, co pomaga nam na co dzień lepiej funkcjonować, pokonywać przeszkody i rozwijać się. Słowem – pokazują swój związek w kuchni i „od kuchni”.
O autorach:
Karolina i Maciej Szaciłło są ekspertami od zdrowego żywienia oraz ekologicznego typu życia. Wspólnie prowadzą kursy, szkolenia i warsztaty zdrowego gotowania oraz zajęcia związane z medytacją i ćwiczeniami oddechowymi. Maciej od lat gotuje dla widzów w znanych i lubianych programach telewizyjnych. Napisali (razem lub z innymi autorami) kilka poradników dietetycznych koncentrujących się na zdrowym, oczyszczającym organizm jedzeniu.