Marynowanie próżniowe - wyższy poziom grillowania
Grillowanie w Polsce osiągnęło status kultowej imprezy towarzyskiej. Według badania TNS Polska w 2015 r. ponad 70% Polaków regularnie grilluje. Na skwierczących rusztach najczęściej króluje mięso, które nierzadko wymaga uwagi oraz czasu, aby było smaczne. W przygotowaniach do grilla nieocenionym pomocnikiem może okazać się technologia, a dokładniej system pakowania próżniowego, który oszczędzi nie tylko czas, ale również wydobędzie z potrawy nieznane dotąd walory smakowe.
Spis treści
W okresie wiosenno-letnim, gdy tylko pogoda pozwoli, Polacy masowo wyjmują grille. Mięso przygotowane na grillowym ruszcie jest mniej kaloryczne od smażonego na patelni, gdzie do jego przygotowania dodaje się tłuszcz. Krótkie smażenie na grillu sprawia, że mięso nie traci wartości odżywczych, pozostaje kruche i soczyste.
Powyższe argumenty są jednym z wielu czynników, które wpływają na popularność grillowania w Polsce. Dodatkowo Polacy coraz chętniej sięgają do innych produktów. Obok tradycyjnej kiełbasy, boczku i kaszanki, na grillach coraz częściej miejsce znajdują ryby, owoce morza, warzywa i delikatniejsze mięsa.
Jak skrócić proces marynowania?
Marynowanie karkówki, schabu czy wołowiny to proces trwający kilka, a nawet kilkanaście godzin. Zbyt długie marynowanie mięsa może powodować, że będzie ono zbyt miękkie. Na szczęście z pomocą przychodzi nam po raz kolejny technologia, która sprawi, że w kilka sekund mięso np. z kurczaka będzie pełne smaku, aromatu i przekona do siebie nawet najbardziej zagorzałego wroga drobiu..
System pakowania próżniowego to idealne rozwiązanie dla osób, które w łatwy i przede wszystkim szybki sposób chcą, za sprawą marynaty, nadać grillowanym potrawom wyjątkowy smak. W swojej ofercie marka FoodSaver ma pojemnik, folię oraz worki do marynowania próżniowego.
Pozwalają one w krótkim czasie uzyskać efekt wielogodzinnego przechowywania mięsa w marynacie w lodówce. Za sprawą zgrzewarki próżniowej powietrze z wnętrza pojemnika zostaje odsysane, zaś w międzyczasie dochodzi do zjawiska przenikania przypraw w strukturę mięsa. Dodatkowo smak marynaty zostaje wzbogacony ponieważ aromaty nie utleniają się, jak to ma miejsce podczas tradycyjnego marynowania.
Zalety marynowania próżniowego
Istotną zaletą próżniowego marynowania jest wydłużenie daty spożycia produktów. W przypadku sytuacji, w której zaplanowany grill został odwołany (np. niekorzystna aura) mięso, warzywa oraz ryby zapakowane próżniowo przetrwają do następnej okazji. Poza przygotowaniem mięs na grilla, w innych okresach roku można tak marynować mięsa przed pieczeniem czy wędzeniem.
Przechowywanie próżniowe
Co równie ważne zaletą przechowywania żywności w ten sposób jest wyeliminowanie obecności bakterii, które w wyniku braku tlenu nie namnażają się. Za sprawą braku powietrza w pojemniku owoce, warzywa oraz mięso zachowują swój smak, kolor i świeżość na dłużej, nawet pięciokrotnie w porównaniu do tradycyjnego sposobu przechowywania w lodówce.
Dodatkową zaletą pakowania próżniowego zamarynowanych mięs jest kwestia ich transportu. Nierzadko grill organizowany w plenerze czy „u znajomych” wymaga przewiezienia wcześniej zamarynowanych produktów mających trafić na ruszt.
Zapakowane próżniowo w worki potrawy uwalniają nas od kilku pojemników z niepewnym zamknięciem, które zawsze sprowadzają ryzyko rozlania oleistej marynaty np. w samochodzie.
Zobacz przepis: Za’atar pikantny - arabska marynata do mięsa na grill