Kuchnia świata dla diabetyków [RECENZJA książki]

2017-09-21 10:27

Crème de citron, yakitori z kurczaka, zupa reńska czy może crostini z wątróbką i tuńczykiem? Kto powiedział, że kuchnia dla diabetyków musi być nudna? Pomysły na smakowity sposób oswajania cukrzycy przedstawia pielęgniarka diabetologiczna z piętnastoletnim doświadczeniem klinicznym, Dorota Drozd w książce pt. „Kuchnia świata dla diabetyków”. Przeczytaj dlaczego każdy diabetyk powinien mieć tę książkę na swojej półce.

Kuchnia świata dla diabetyków: nowa książka z przepisami
Autor: Wydawnictwo RM Kuchnia świata dla diabetyków to kompedium przepisów do wykorzystania od zaraz.

Spis treści

  1. Więcej niż poradnik
  2. Ekscytująca podróż kulinarna
  3. Rzetelna wiedza

Więcej niż poradnik

„Kuchnia świata dla diabetyków” to książka napisana w sposób przejrzysty, przyjazny dla czytelnika. Nie ma w niej zdjęć, ale to żadna przeszkoda. Bo książka Doroty Drozd to pomocna dłoń na którą czekają wszyscy diabetycy. To  nieoceniona pomoc przy codziennym planowaniu jadłospisu. A to właśnie dieta ma znaczenie kluczowe dla diabetyka. Bo bycie diabetykiem, to przede wszystkim styl życia. 

Więcej o tym tutaj: Jak dieta wpływa na cukrzycę typu 2? Co jeść podczas choroby?

Autorka publikacji Wydawnictwa RM zabiera osoby chore na cukrzycę w kulinarną podróż po świecie. Proponuje im dania kuchni śródziemnomorskiej, niemieckiej, chińskiej, japońskiej, żydowskiej, a także holenderskiej. Te pyszne propozycje powodują, że życie z cukrzycą staje nie tylko bardziej znośne, ale przede wszystkim dużo smaczniejsze.

Już pobieżna lektura uświadomi wam, że niski indeks glikemiczny mają przede wszystkim dania zawierające mięso i warzywa. Wszędzie tam, gdzie w przepisie są owoce, niestety indeks rośnie. Ale nie przejmujcie się tym. Wszystkie receptury deserów mają średni indeks glikemiczny, więc rozważny diabetyk może je jeść w umiarkowanym ilościach.

Ekscytująca podróż kulinarna

Każdy przepis z książki Doroty Drozd jest przydatny, ale niektóre zasługują na szczególną uwagę. Tak jak przepis na krem z cieciorki, czyli odchudzony hummus, którego porcja 250 ml ma tylko 213 kcal. 

Zauroczyły nas przepisy zaczerpnięte z kuchni francuskiej: cielęcina z tymiankiem i oliwkami oraz pietruszka na gorąco. Oba przepisy z niskim indeksem glikemicznym.

W dziale z kuchnią grecką zainteresowała nas fasolatha, czyli fasolowa po grecku, której porcja 250 ml ma tylko 301 kcal. A przecie warte uwagi są jeszcze kotlety z kurczaka w sosie pomidorowym i wiele innych dań kuchni greckiej.

Nasze wrażenia po lekturze książki konsultowaliśmy z zaprzyjaźnionymi diabetykami. Objawieniem dla nich stały się przepisy kuchni azjatyckich takie jak, chińska zupa rybna z pomidorami i koperkiem, czy japońskie okonomiyaki - placki warzywno-rybne.

To tylko nieliczne przykłady, bo książka Doroty Drozd jest fantastycznym poradnikiem, z którym dieta cukrzycowa wydaje się bardzo atrakcyjna. W smakowitym tyglu „Kuchni świata dla diabetyków” z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Rzetelna wiedza

Bardzo przydatne dla są tabelki pod każdym daniem z wyliczonym indeksem glikemicznym, wymienniki węglowodanowymi i białkowo-tłuszczowymi oraz kalorycznością.

Przepisy poprzedzone są wyczerpującym kompedium o tym czym jest cukrzyca, jak radzić powinny sobie kobiety z cukrzycą ciążową (więcej o tym tutaj: Słodka ciąża - dieta dla kobiety z cukrzycą ciążową). Autorka wyjaśnia co to jest hipoglikemia i hiperglikemia. Zwraca również uwagę na ogromną wartość samokontroli diabetyków. Dla jednych to przypomnienie, że dieta jest kluczem do zdrowia, dla innych, cenna nauka. 

Patronat medialny nad publikacją sprawują magazyny dla diabetyków: Szugarfrik oraz PEN. Cukrzyca i Otyłość, a także portal internetowy www.mojacukrzyca.org

Książka dostępna jest na stronie internetowej Wydawnictwa RM www.rm.com.pl oraz w księgarniach w cenie 29,90 zł.