Kuchnia świata dla diabetyków [RECENZJA książki]
Crème de citron, yakitori z kurczaka, zupa reńska czy może crostini z wątróbką i tuńczykiem? Kto powiedział, że kuchnia dla diabetyków musi być nudna? Pomysły na smakowity sposób oswajania cukrzycy przedstawia pielęgniarka diabetologiczna z piętnastoletnim doświadczeniem klinicznym, Dorota Drozd w książce pt. „Kuchnia świata dla diabetyków”. Przeczytaj dlaczego każdy diabetyk powinien mieć tę książkę na swojej półce.
Spis treści
Więcej niż poradnik
„Kuchnia świata dla diabetyków” to książka napisana w sposób przejrzysty, przyjazny dla czytelnika. Nie ma w niej zdjęć, ale to żadna przeszkoda. Bo książka Doroty Drozd to pomocna dłoń na którą czekają wszyscy diabetycy. To nieoceniona pomoc przy codziennym planowaniu jadłospisu. A to właśnie dieta ma znaczenie kluczowe dla diabetyka. Bo bycie diabetykiem, to przede wszystkim styl życia.
Więcej o tym tutaj: Jak dieta wpływa na cukrzycę typu 2? Co jeść podczas choroby?
Autorka publikacji Wydawnictwa RM zabiera osoby chore na cukrzycę w kulinarną podróż po świecie. Proponuje im dania kuchni śródziemnomorskiej, niemieckiej, chińskiej, japońskiej, żydowskiej, a także holenderskiej. Te pyszne propozycje powodują, że życie z cukrzycą staje nie tylko bardziej znośne, ale przede wszystkim dużo smaczniejsze.
Już pobieżna lektura uświadomi wam, że niski indeks glikemiczny mają przede wszystkim dania zawierające mięso i warzywa. Wszędzie tam, gdzie w przepisie są owoce, niestety indeks rośnie. Ale nie przejmujcie się tym. Wszystkie receptury deserów mają średni indeks glikemiczny, więc rozważny diabetyk może je jeść w umiarkowanym ilościach.
Ekscytująca podróż kulinarna
Każdy przepis z książki Doroty Drozd jest przydatny, ale niektóre zasługują na szczególną uwagę. Tak jak przepis na krem z cieciorki, czyli odchudzony hummus, którego porcja 250 ml ma tylko 213 kcal.
Zauroczyły nas przepisy zaczerpnięte z kuchni francuskiej: cielęcina z tymiankiem i oliwkami oraz pietruszka na gorąco. Oba przepisy z niskim indeksem glikemicznym.
W dziale z kuchnią grecką zainteresowała nas fasolatha, czyli fasolowa po grecku, której porcja 250 ml ma tylko 301 kcal. A przecie warte uwagi są jeszcze kotlety z kurczaka w sosie pomidorowym i wiele innych dań kuchni greckiej.
Nasze wrażenia po lekturze książki konsultowaliśmy z zaprzyjaźnionymi diabetykami. Objawieniem dla nich stały się przepisy kuchni azjatyckich takie jak, chińska zupa rybna z pomidorami i koperkiem, czy japońskie okonomiyaki - placki warzywno-rybne.
To tylko nieliczne przykłady, bo książka Doroty Drozd jest fantastycznym poradnikiem, z którym dieta cukrzycowa wydaje się bardzo atrakcyjna. W smakowitym tyglu „Kuchni świata dla diabetyków” z całą pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
Rzetelna wiedza
Bardzo przydatne dla są tabelki pod każdym daniem z wyliczonym indeksem glikemicznym, wymienniki węglowodanowymi i białkowo-tłuszczowymi oraz kalorycznością.
Przepisy poprzedzone są wyczerpującym kompedium o tym czym jest cukrzyca, jak radzić powinny sobie kobiety z cukrzycą ciążową (więcej o tym tutaj: Słodka ciąża - dieta dla kobiety z cukrzycą ciążową). Autorka wyjaśnia co to jest hipoglikemia i hiperglikemia. Zwraca również uwagę na ogromną wartość samokontroli diabetyków. Dla jednych to przypomnienie, że dieta jest kluczem do zdrowia, dla innych, cenna nauka.
Patronat medialny nad publikacją sprawują magazyny dla diabetyków: Szugarfrik oraz PEN. Cukrzyca i Otyłość, a także portal internetowy www.mojacukrzyca.org
Książka dostępna jest na stronie internetowej Wydawnictwa RM www.rm.com.pl oraz w księgarniach w cenie 29,90 zł.