Jak prawidłowo zamrażać żywność?

2019-12-20 11:15

Mrożonki to nie tylko świetny sposób na szybką kuchnię. Zamrażanie to także najzdrowsza i najprostsza metoda konserwowania żywności. Zwłaszcza teraz, w szczycie sezonu na jesienne warzywa i owoce, warto na zimę zamrozić ich zapasy. Jak prawidłowo zamrażać żywność?  

Jak prawidłowo zamrażać żywność?
Autor: thinkstockphotos.com Mrożenie pozwala na dłużej zachować świeżość produktów.

Spis treści

  1. Zamrażanie zapobiega utracie witamin
  2. Przed zamrażaniem
  3. Prawidłowe zamrażanie: szybko i bez powietrza

Zamrażanie zapobiega utracie witamin

Dietetycy twierdzą, że zamrażanie zapobiega stratom witamin w zamrażanych produktach. Mrożone warzywa i owoce tracą tylko 20-30 proc. witaminy C i do 30 proc. witaminy A. Dla porównania, podczas suszenia zanika 60-70 proc. witamin, a przy tradycyjnym przechowywaniu (np. w piwnicy czy kopcu) giną całkowicie.

Zamrażać można prawie wszystko: warzywa, owoce, grzyby, mięso, drób, wędliny, pieczywo, gotowe potrawy. Ujemna temperatura nie sprzyja tylko produktom mlecznym, a z warzyw – sałacie, ogórkom, cykorii, rzodkiewkom i cebuli.

Przeczytaj także: Gotuj na święta i nie marnuj!

Przed zamrażaniem

Warzywa trzeba przygotować do zamrożenia: obrać opłukać, osuszyć i ewentualnie rozdrobnić. Obieraj je nożami ze stali nierdzewnej (kontakt z rdzewnym żeliwem przyśpiesza rozkład witaminy C). Marchew, zielony groszek, fasolkę, kalafior, brokuły, brukselkę, kukurydzę i grzyby trzeba zblanszować, czyli zanurzyć na 3-4 minuty we wrzątku. Blanszowanie zapobiega zmianie koloru i smaku produktów, a dodatkowo niszczy niebezpieczne bakterie. Owoce wystarczy przebrać, opłukać i osuszyć.

Ryby i mięso trzeba zamrażać bardzo świeże. Mięso najlepiej oddzielić od kości i usunąć tłuszcz, ryby wypatroszyć i podzielić na filety.

Prawidłowe zamrażanie: szybko i bez powietrza

Przygotowane produkty należy szybko ostudzić i zapakować tak, by w folii lub pojemniku zostało jak najmniej powietrza, gdyż jego dostęp może powodować psucie się produktów. Ważne jest także, by proces zamrażania trwał jak najkrócej. Jeśli twoja zamrażarka nie ma funkcji szybkiego zamrażania, nastaw urządzenie na jak najniższą temperaturę (co najmniej –18 st. C). Jeśli zamrażanie trwa zbyt długo, w owocach i mięsie tworzą się kryształki lodu, które rozrywają ich błony komórkowe; powoduje to wyciekanie soku podczas rozmrażania i w efekcie utratę walorów odżywczych. Tempo ważne jest też w przypadku pieczywa: zamrażane zbyt wolno, sczerstwieje. Gdy chcesz zamrozić gotowe dania (zupy, gulasze, bigos), musisz je jak najszybciej ostudzić i schłodzić w lodówce, po czym dopiero zamrozić.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE