Jak kupić najlepsze jajka?

2018-03-07 11:42

Czym kierujesz się przy zakupie jajek? Wiesz, że po jajku można poznać, jakie życie miała kura - czy chodziła sobie wolno i grzebała w ziemi, czy też tkwiła w ciasnej klatce? Po czym poznać, czy jajko jest świeże?

jak-kupic-najlepsze-jajka.jpg
Autor: photos.com Po czym poznać, czy jajko jest świeże?

Spis treści

  1. 83% społeczeństwa zjada jajka przynajmniej raz w tygodniu
  2. Jajka - które są najlepsze?
  3. Jak poznać, czy jajko jest świeże?

83% społeczeństwa zjada jajka przynajmniej raz w tygodniu

Większość Polaków (83%) w wieku od 15 do 50 lat je jajka kurze co najmniej raz w tygodniu. Ze wszystkich potraw jajecznych najbardziej lubimy jajecznicę! Dla 98% jest ona najpopularniejszym daniem. Bardzo często używajmy jajek do przygotowywania panierek, do ciast i deserów.

Jajka - które są najlepsze?

Najczęściej chcielibyśmy jeść jajka z oznaczeniem „1” albo „0”. Dlaczego? Ponieważ kura, która żyje zgodnie z tradycyjnymi zwyczajami hodowlanymi znosi smaczniejsze i zdrowsze jajka. Ta, której jajka oznaczone są "0" swobodnie chodzi po dworze, śpi w kurniku i dostaje karmę bez chemii, żyje bowiem na farmie ekologicznej. Jajka z "1" pochodzą od kur z wolnego wybiegu, czyli ptaki mogą wyjść z kurnika i pogrzebać. Te oznaczone "2" to jajka z chowu ściółkowego - kury są zamknięte w kurniku, ale mogą się po nim poruszać. Jeśli na skorupce pierwszą cyfrą jest "3", oznacza to, że kura żyje w ciasnej klatce.   

Jak poznać, czy jajko jest świeże?

Jajko zachowuje świeżość przez 28 dni od momentu zniesienia przez kurę. Po czym jeszcze, poza datą przydatności do spożycia można poznać, czy jest świeże?

Żółtko nie rozpływa się po rozbiciu jaja - jeśli jajko jest stare, nawet bez technicznego uszkodzenia, żółtko rozleje się.

Białko powinno być krystalicznie przejrzyste, jeśli jest mętne, może to świadczyć o tym, że jajo jest nieświeże.

Nie warto kupować jajek, jeśli termin przydatności do spożycia upływa za kilka dni.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE