Pierogi na Boże Narodzenie: gdzie kupić lub zamówić?

2017-11-30 8:48

Pierogi z kapustą i grzybami to potrawa, która często pojawia się na świątecznym stole. Jeśli nie masz czasu na własnoręczne lepienie, pierogi możesz zamówić u prywatnych kucharzy lub w restauracjach. Podpowiadamy, gdzie zamówić pierogi na Boże Narodzenie i ile to kosztuje.

gdzie_kupic_lub_zamowic_pierogi.jpg
Autor: thinkstockphotos.com Liczne restauracje i sklepy oferują pierogi na Boże Narodzenie robione według domowych receptur

Pomysł na pierogi przyszedł do Polski ok. XIII w. Ojczyzną dania jest prawdopodobnie Daleki Wschód, gdzie do dziś w zupach podaje się pierożki wonton. Nam smak pierogów z kapustą i grzybami kojarzy się głównie ze świętami Bożego Narodzenia, dlatego warto zadbać, aby ta potrawa pojawiła się na świątecznym stole. Jeśli chcesz uraczyć rodzinę pysznymi, domowymi pierogami, nie musisz wcale poświęcać na to czasu, którego przed świętami zwykle brakuje.

Wiele kucharzy i gospodyń w okresie świątecznym decyduje się na robienie pierogów na zamówienie. Ogłoszenia i oferty znajdują się w internecie, a telefonicznie lub mailowo można zamówić dowolną liczbę pierogów. Często oferowany jest także dowóz.

Gdzie kupić pierogi na Boże Narodzenie i ile to kosztuje?

Cena takich pierogów to ok. 80 - 1 zł gr za sztukę, 22- 35 zł za kilogram. cena zależy od miejscowości, składników z jakich wykonane są pierogi czy  uszka (te z grzybami leśnymi są droższe od tych z dodatkiem pieczarek), a także renomy producenta. Pierogi można zamówić w restauracjach, np. w Zapiecku. W tym przypadku cena jest wyższa - od 2 do 3 zł za sztukę. Jeśli chcesz kupić dobrej jakości pierogi od ręki, możesz wybrać się do sklepów garmażeryjnych oferujących domowe wyroby lub do sklepów z produktami świeżymi i ekologicznymi, takimi jak np. Krakowski Kredens. Również znane hotele - jak na przykład warszawski hotel Bellotto - oferują możliwość zamówienia  pierogów  w hotelowym cateringu. W Bellotto cena kg pierogów to 35 zł za kg, czyli 30 sztuk.

W mniejszych miejscowościach warto sprawdzić firmy  zajmujące się organizacją przyjęć ślubnych  i komunijnych - zazwyczaj oferują one pierogi na zamówienie.

Warto jednak nie zostawiać zakupu pierogów na ostatnią chwilę -  jeśli mamy  wybór - sprawdźmy smak  u kilku dostawców, wybierzmy ten najlepiej nam odpowiadający  i kupmy  pierogi - nawet 3 tygodnie przed świętami. Można je zamrozić i nie martwić się już później.