Do czego służy piekarnik parowy?

2016-10-17 14:47

Połączenie pieczenia i gotowania na parze to świetny sposób na tworzenie apetycznych dzieł sztuki kulinarnej. Wygodnie jest zastosować do tego specjalny piekarnik parowy. Jakie jeszcze zalety ma piekarnik parowy?

do-czego-sluzy-piekarnik-parowy.jpg
Autor: mat. prasowe Electrolux Dania przygotowane w piekarniku parowym są delikatne w środku dzięki działaniu pary, a mają chrupiącą skórke dzięki działaniu konwencjonalnego piekarnika

Piekarnik parowy: jak działa?

Para pozwala zachować w przygotowywanych potrawach dużo składników odżywczych, witamin i minerałów, zapewnia soczystość potraw, zapobiega ich wysuszaniu i uwydatnia ich naturalny smak. Przy tym umożliwia ich przygotowanie w krótszym czasie niż podczas pieczenia „na sucho”. Dzięki parze dania są smaczne, mimo że nie dodaje się do nich tłuszczu. Są więc dietetyczne i zdrowe. Połączenie gorącego powietrza z parą sprawia, że posiłki są soczyste i delikatne w środku oraz złociste i chrupiące na zewnątrz.

Do pieczenia z użyciem pary służą specjalne piekarniki parowe, w których można także gotować. Od zwykłych różnią się tym, że mają zbiornik na wodę i rurkę doprowadzającą ją do komory piekarnika. Woda odparowuje w zetknięciu z gorącą powierzchnią na jego spodzie.

piekarnikach parowych są dostępne programy różniące się ilością dozowanej pary. Wykorzystanie jej w 25% jest polecane w przypadku pieczenia mięsa. Para zapewnia mu miękkość i soczystość, a gorące powietrze sprawia, że skórka jest chrupiąca. Program z 50-proc. udziałem pary jest przeznaczony do pieczenia ciast i chleba oraz do podgrzewania jedzenia, które smakuje wtedy o niebo lepiej niż z mikrofalówki. Wybór programu, w którym jest dozowane 100% pary, umożliwia gotowanie. Można w ten sposób przygotować każdą potrawę wymagającą gotowania w wodzie, a także zup, takich jak buliony warzywne.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE