Dlaczego warto jeść sezonowo?

2017-03-21 13:49

Jedną z najważniejszych zasad zdrowego odżywiania jest spożywanie produktów, które rosną i dojrzewają w aktualnej porze roku. To ważne, aby wybierać przede wszystkim takie warzywa i owoce, które naturalnie pojawiają się w tym czasie. Są zdrowsze niż mrożone lub sztucznie hodowane. Jedząc to, co w naszej szerokości geograficznej aktualnie rośnie, dostosowujemy się do naturalnego rytmu i dostarczamy sobie najlepszych dla organizmu witamin.

Dlaczego warto jeść sezonowo?
Autor: Shutterstock Sezonowo dojrzewające owoce i warzywa z naszej okolicy są najzdrowsze, najbardziej ekologiczne. Jedzmy ich jak najwięcej właśnie w sezonie na nie.

Spis treści

  1. Jedzenie sezonowe - dlaczego jest zdrowe?
  2. ZOBACZ PRZEPISY na sezonowe potrawy:
  3. >>> Szparagi po polsku
  4. >>> Sałatka z bobem i fetą

Jedzenie sezonowe - dlaczego jest zdrowe?

Korzystaj z darów natury! Sięgaj np. po szparagi wtedy, kiedy jest na to sezon (wiosna), a nie zimą – wtedy produkt musi przebyć długą drogę np. z Peru, aby dotrzeć na sklepową półkę w stolicy. Aby po drodze się nie zmarnował, jest odpowiednio zakonserwowany. Wybieraj owoce i warzywa charakterystyczne dla danej pory roku.

Nowym trendem jest lokalność (locavores). Polega na wyborze tych produktów, które naturalnie są dostępne w naszej strefie klimatycznej. Mówi się nawet, że najlepiej, by rosły jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Kupując od lokalnego producenta, budujemy zaufanie i wspieramy lokalną przedsiębiorczość. A do tego jemy superzdrowo!

Te warzywa, które są dostępne zimą czy wiosną, nie mają już takiego smaku i tylu cennych witamin. W czasie długiego przechowywania zachodzi w nich wiele procesów, które obniżają ich jakość i wartość odżywczą. Po 3–4 miesiącach przechowywania pietruszka czy seler zawierają mniej skrobi i pektyn, a więcej cukrów prostych. Tracą jędrność i są lżejsze niż te prosto z ogródka. Pod wpływem enzymów zawartych w roślinach rozkładane są także kwasy organiczne i witaminy, zwłaszcza witamina C (kapusta traci ok. 18 proc. witaminy C, a ziemniaki 70 proc.).

ZOBACZ PRZEPISY na sezonowe potrawy:

>>> Szparagi po polsku

>>> Sałatka z bobem i fetą

Późna wiosna i lato to okazja, by do codziennego menu włączyć więcej warzyw i owoców. Te ciepłe miesiące to okres, w którym mamy dostęp do bogactwa różnorodnych, kolorowych darów roślin. Warzywa i owoce są też znakomitym źródłem witamin i składników mineralnych, których tabletki multiwitaminowe nie zastąpi