Zdrowo jem, więcej wiem – 7. edycja konkursu pod patronatem Pierwszej Damy RP
Rusza już 7. edycja konkursu dla dzieci "Zdrowo jem, więcej wiem". Polega on na międzyszkolnej rywalizacji zespołów, połączonej z prozdrowotnymi lekcjami oraz edukacją w zakresie zdrowego żywienia. Patronat nad projektem objęła Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.
Projekt "Zdrowo jem, więcej wiem"
Do tej pory aż 7 tys. zespołów i 100 tys. uczniów wzięło udział w projekcie "Zdrowo jem, więcej wiem". Pula nagród wyniosła zaś aż 200 tys. złotych. W tym miesiącu projekt na nowo zawita do szkół podstawowych.
Rywalizacja składa się z trzech etapów, które odpowiadają porom roku: jesiennego, zimowego oraz wiosennego. "Przygotowaliśmy szereg pomocy dydaktycznych dla nauczycieli, dzieci oraz rodziców. W bazie materiałów pomocniczych znajdują się gotowe scenariusze lekcji, filmy edukacyjne, informacje na temat zasad prawidłowego odżywiania. Pula nagród w VII edycji to 30 tys. zł" – wyjaśnia Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ.
Warto się spieszyć ze zgłaszaniem zespołów (max. 40 osób) – termin dla etapu jesiennego mija 3 października. Dokładne informacje oraz formularz czekają na stronie www.zdrowojem.fundacjabos.pl.
5 lekcji zdrowego odżywiania dla dzieci i dorosłych
Śniadanie: białe pieczywo najlepiej zastąpić pełnoziarnistym. Idealne, pożywne produkty dla dzieci to np. owsianka z rodzynkami i orzechami, biały ser ze szczypiorkiem i pomidorem, jajka na twardo i jajecznica. Warto przyzwyczajać dzieci także do wędzonych ryb (świetne na pasty), ogórków kiszonych, kiełków czy mniej popularnych warzyw, jak cykoria. Do kanapek na II śniadanie można zaś dodać świeżą marchewkę czy owoce, które zastąpią mało zdrowe słodkie i słone przekąski.
Odżywiony mózg: karmi się przede wszystkim glukozą, którą pozyskuje z węglowodanów. A te bywają różne. Najbardziej wartościowe są węglowodany złożone, pochodzące np. z roślin strączkowych, niełuskanego ryżu, zbóż czy mąki pełnoziarnistej. W ramach akcji "Zdrowo jem, więcej wiem" tacy bohaterowie szkolni jak Krasnoludki, Siłacze, Słabeuszki czy Wodolubki przekonują dzieci do tego, by chętniej jadły wartościowe produkty.
Ukryta sól: dużo zakamuflowanej soli kryje się w wędlinach, pieczywach, serach czy – zgodnie z nazwą – słonych przekąskach. Z solą lepiej postępować ostrożnie, ponieważ w Polsce jej spożycie jest średnio dwa razy większe niż zalecana, bezpieczna dawka.
Pani Kanapka: dla dzieci warto przygotowywać kanapki z ciemnym pieczywem, najlepiej z grahamek. Bardzo korzystne dla zdrowia są pestki dyni, zawierające dużo cynku, oraz ryby morskie bogate w fosfor czy kwas linolowy. Kanapka z ciemnego pieczywa z pastą z makreli i pestkami dyni to przykładowa, wartościowa przekąska na II śniadanie.
Stołówka pod kontrolą: niestety menu dla maluchów nie układają zawodowi dietetycy. Warto pamiętać, że dobry, pożywny obiad to nie tylko mięso, lecz także dania rybne i warzywne. Potrawy mięsne powinny być wzbogacane solidną porcją surówki!
źródło: materiały prasowe