Medale Warsaw Spirits Competition 2019 rozdane
25 października w warszawskiej Rest.Baczewskich odbyła się uroczysta gala rozdania dorocznych nagród Warsaw Spirits Competition dla najlepszych alkoholi wysokoprocentowych tego roku. Jury przyznało 131 wyróżnień w 23 kategoriach.
Organizatorem wydarzenia była redakcja „Aqua Vitae” i serwis Spirits.com.pl. Zarówno liczba zgłoszeń, liczba producentów, jak i średnia przyznanych punktów były rekordowe. Poziom nadesłanych próbek był bardzo wysoki, stąd duża liczba medali złotych. Duże marki starły się z wyrobami kraftowymi, których w tegorocznym konkursie było wyjątkowo dużo.
Obrady jury Warsaw Spirits Competition
Jury obradowało 21 września w Warszawie w składzie: Łukasz Czajka, Wojciech Gogoliński i Łukasz Gołębiewski. Wszystkie alkohole były oceniane w ciemno, na podstawie oznakowanych próbek, przypisanych do jednej z 23 kategorii. Alkohole były oceniane według następujących kryteriów: aromat (do zdobycia 30 punktów), smak (30), finisz (30) i całościowe wrażenie (10), na które składają się takie elementy jak harmonia czy nowatorstwo, to znaczy, że nawet kontrastowo poustawiane smaki i aromaty mogą dostać wysoką ocenę, jeżeli będą interesujące i innowacyjne.
Nagrodzone produkty
Najwięcej nagrodzonych alkoholi zostało wyprodukowanych w Polsce, inne reprezentowane kraje to: Rosja, Ukraina, Białoruś, Litwa, Bułgaria, Francja, Włochy, Hiszpania, Szkocja, Czechy, Austria, Belgia, Holandia, Gruzja, USA, Meksyk, Japonia, Jamajka, Kolumbia czy Trynidad i Tobago. Oczywiście najwięcej zgłoszonych alkoholi powstało w Polsce. Jury przyznało 126 złotych medali, sześć srebrnych. Medale srebrne otrzymywały próbki o średniej nocie co najmniej 70/100 punktów, złote próbki o łącznej nocie co najmniej 80/100 punktów. Ponadto jury przyznało 21 medali Double Gold, które przypadły dla trzech próbek najwyżej ocenionych w konkursie oraz najlepszych próbek w poszczególnych kategoriach.
Trunki jak wyborne dania
Co może być zaskakujące dla laików, każdy trunek został bardzo dokładnie charakteryzowany. I niejednokrotnie opisy te czysta się jak opisy wybornych dań najlepszych szefów kuchni. Mnogość smaków, zapachów i aromatów, jakie można odnaleźć w wydawałoby się zwyczajnej czystej wódce, może przyprawić o zawrót głowy. Choćby dla przykładu:
"Bardzo ziemniaczany aromat, wchodzący w rejestry trawy cytrynowej, rozmarynu, tymianku, nuty korzenne. W smaku to młode ziemniaczki z koprem, mizeria. Finisz słodki, lekko waniliowy, kandyzowana cytryna, sorbet cytrynowy". (Elixir Pure)
"Zapach śliwek, pestek, moreli, migdałów. W ustach cierpka, wyrazista, liście, wiśnie. Bardzo elegancka, gładka, rześka, nie ma oznak starzenia". (Kleiner Wild Pin)
"Delikatny aromat – pyłki kwiatowe, czereśnie. Smak także delikatny – kandyzowane cytrusy, czereśnie. W finiszu troszkę goryczy albedo i orzechy". (Stumbras Centenary)
"Aromat zielony, wiosenny, liści i traw. Do tego masa cytrusów: cytryna, pomarańcza, pomelo. Smak słodki, przyjemny, kandyzowanych pomarańczy. W finiszu trochę orzechów, trochę wanilii. Bardzo czysta, gładka". (Nerpa Baikal )
"Aromat delikatny, owocowy, jabłka, śliwki, melon. W smaku bardzo dojrzałe jabłka, gruszki, śliwki, ale też nuta ziołowa – rozmaryn. W finiszu melon z czerwonym pieprzem. Bardzo elegancka". (Longinus)
Pełną listę nagrodzonych alkoholi wraz z punktacją i opisami można znaleźć na stronie www.spirits.com.pl.