Ludzie sądzą, że są trujące, a to prawdziwy rarytas. Ten grzyb właśnie pojawił się w lasach

2023-05-23 13:43

Borowik ceglastopory uznawany jest za cenny grzyb jadalny. Przedstawicie tego gatunku są zaskakująco powszechni w polskich lasach, szczególnie na terenach górskich i podgórskich. Te atrakcyjne grzyby, które można znaleźć od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, są szczególnie lubiane za swój wyjątkowy smak i aromat.

Ludzie sądzą, że są trujące, a to prawdziwy rarytas. Ten grzyb właśnie pojawił się w lasach
Autor: Shutterstock

Rośną one najczęściej w lasach iglastych, ale nie jest rzadkością ich obecność także w lasach liściastych, szczególnie pod bukami i dębami. Ich wszechstronność i dostępność sprawiają, że borowiki ceglastopore są powszechnie cenione wśród miłośników grzybów.

Grzyby aktualnie. Borowik Ceglastopory: król majowych lasów

Maj to idealny czas na wycieczki po grzyby, a borowik ceglastopory (znany również jako ceglak lub kardynał) to prawdziwy skarb, który możemy znaleźć w lasach iglastych i liściastych. Borowik ceglastopory to szlachetny grzyb, który jest często spotykany w lasach Polski. Ze względu na swój wyjątkowy smak, jest ceniony jako dodatek do wielu potraw - można go smażyć, gotować, dusić, a nawet suszyć. Niemniej jednak, ze względu na jego podobieństwo do toksycznego borowika szatańskiego, często jest pomijany przez grzybiarzy. Czym charakteryzuje się borowik ceglastopory i dlaczego warto go uwzględnić w codziennej diecie?

Czy borowik ceglastopory jest bezpieczny? Jak go rozpoznać?

Często mylony z trującym borowikiem szatańskim, borowik ceglastopory może być pomijany przez niektóre osoby szukające grzybów. Chociaż oba gatunki mają podobny kształt trzonu, różnią się kolorami. Borowik ceglastopory ma ciemnobrązowy kapelusz, podczas gdy "szatański" grzyb jest jaśniejszy. Co więcej, borowik ceglastopory posiada charakterystyczne czerwone plamki na trzonie, a dolna część trzonu ma kolor oliwkowy. Miąższ tego grzyba jest twardy i delikatny w smaku, a po kontakcie z powietrzem zmienia kolor na niebieski.

Jak przygotować borowika ceglastoporego?

Borowik ceglastopory jest bezpieczny do spożycia tylko po odpowiednim przygotowaniu termicznym. Jest niezwykle wszechstronny w kuchni - można go gotować, dusić, suszyć, a nawet marynować. Najpopularniejszym daniem z wykorzystaniem borowika ceglastoporego jest zupa borowikowa, której dodatek tego grzyba nadaje niepowtarzalny aromat. Borowik ceglastopory może również doskonale uzupełnić tradycyjną kapustę z grzybami, nadając potrawie wyjątkowej głębi smaku.

Czy warto jeść grzyby?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE