Które mleko roślinne jest najzdrowsze?
Coraz więcej osób wybiera roślinne alternatywy dla mleka krowiego. Jednak roślinne napoje bezmleczne w zależności od surowca różnią się pod względem wartości odżywczych. Które mleko roślinne jest najzdrowsze? Mleko migdałowe, owsiane, czy sojowe? Jakie mleko będzie najlepsze dla ciebie?
Jednym z głównych medycznych powodów, dla których ludzie wybierają "mleko" pochodzenia roślinnego, jest unikanie objawów nietolerancji laktozy lub alergii na białko mleka krowiego.
Lekarze szacują, że częstość występowania tej alergii u dzieci poniżej 3 roku życia wynosi od 2 do 5%. Częstość występowania jest mniejsza u dorosłych lub inaczej mówiąc, alergia na krowie mleko zmienia się w dorosłym życiu na wrażliwość na inne alergeny.
Niektórzy ludzie wybierają roślinne zamienniki mleka, ponieważ uważają, że są one bardziej zrównoważone, etyczne lub zdrowe w porównaniu z mlekiem krowim. Coraz częściej mówi się głośno, że intensywna produkcja mleka krowiego ma znamiona dręczenia.
Czy napój roślinny jest zdrowszy od mleka?
Oczywiście naturalne napoje roślinne są zdrowe. Zawierają mnóstwo witamin i mikroelementów. Jako żywność funkcjonalna są bogatym źródłem wapnia.
Trzeba jednak pamiętać, że przemysłowo wytwarzane roślinne zamienniki mleka mogą zawierać dodatki, takie jak karagen, a także oleje oraz inne związki antyoksydacyjne, które potencjalnie mogą być niebezpieczne dla człowieka i środowiska.
Czy karagen w roślinnym mleku jest bezpieczny?
Karagen (E407) jest dodatkiem do żywności naturalnego pochodzenia. Zagęszcza produkt spożywczy, tak jak żelatyna. Karagen pozyskiwany jest z wodorostów. W zasadzie ten polisacharyd jest związkiem nietoksycznym. Uznawany jest za bezpieczny. Jednak jako produkt wysoko przetworzony może nasilać istniejące alergie. Naukowcy uważają, że wciąż należy monitorować jego spożycie i prowadzić dalsze obserwacje. Wiele napojów roślinnych nie zawiera karagenu. Można także przygotować taki napój samodzielnie.
Oleje w mlekach roślinnych
Aby mleko roślinne bardziej przypominało krowie dodaje się do niego tłuszcz roślinny. Najczęściej olej rzepakowy, słonecznikowy, ryżowy lub palmowy. Tłuszcz działa jako emulgator, roślinny napój staje się pełniejszy, bogatszy i bardziej kremowy. Olej roślinne nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Ich ilość jest niewielka. Zazwyczaj zawartość tłuszczy w napojach roślinnych nie przekracza 3,5%. Jeśli masz obiekcje wobec oleju palmowego, to po prostu kupując zamiennik mleka wybieraj ten bez tego dodatku.
Mleko roślinne a ekologia
Pozornie mogłoby się wydawać, że mleko roślinne jest bezpieczniejsze dla środowiska niż krowie. Jednak i tu mogą być pułapki. Uprawa migdałów na mleko wymaga zużycia ogromnych ilości wody. Mleko kokosowe produkuje się z surowca uprawianego w monokulturach, trwale zmieniających środowisko naturalne. Do produkcji mleka sojowego używa się soi, która może byś skażona środkami ochrony roślin. W sumie najmniejszy wpływ na ekologię ma produkcja mleka owsianego. Ostatecznie jednak każdy roślinny zamiennik mleka pozostawia mniejszy ślad węglowy od produkcji mleka krowiego i zużywa wielokrotnie mniej wody.
Niezależnie od tego, czy jesteś weganką, czy nie, najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać dla swojego zdrowia i środowiska naturalnego, jest wybór mleka bezmlecznego zamiast mleka krowiego.
Zobacz GALERIĘ właściwości 5 popularnych odmian roślinnych zamienników mleka: