Kiedy w Środę Popielcową można jeść mięso i pić alkohol?
Środa Popielcowa w kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu przed Wielkanocą. W ten dzień wiele osób zadaje sobie pytanie, czy w Środę Popielcową można jeść mięso i pić alkohol? Czy ktoś jest z postu zwolniony? W Popielec obowiązuje wyjątkowy rodzaj postu. Dowiedz się, na czym polega post ścisły i jak należy pościć.
Co to jest post ścisły?
Post ścisły nie jest zwykłym postem, lecz połączeniem postu ilościowego i jakościowego. Polega na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz ograniczeniu się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. W Polsce post ścisły obowiązuje w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek.
Przeczytaj: Środa Popielcowa - co w Kościele katolickim oznacza Popielec?
Zasady ścisłego postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego (kanon 1252):
Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty. (kan. 1252).
Jak pościć w Środę Popielcową?
W Środę Popielcową wszystkich katolików obowiazuje post ścisły. Oznacza to trzy bezmięsne posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden do syta. Zazwyczaj przyjmuje się, że posiłki poranny i wieczorny są skromne, a posiłek południowy syci do pełna. Dopuszcza się jednak połączenie posiłku południowego z wieczornym.
Przeczytaj także: Co można jeść w Środę Popielcową?
Kogo obowiązuje post ścisły?
Postu w Środę Popielcową powinni przestrzegać wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia. Przy czym dodatkowo post ścisły w Środę Popielcową oznacza, że wszyscy powyżej 14. roku życia mają w ten dzień powstrzymać się od spożycia mięsa. Przepis ten obowiązuje każdego katolika do końca życia.
Zobacz również: Post ścisły – co to znaczy? Czym się różni post jakościowy od postu ilościowego?
Czy w post można pić alkohol?
Czwarte przykazanie katolickiego dekalogu nakazuje "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymać się od udziału w zabawach." Wiele osób interpretuje to przykazanie, jako zakaz picia alkoholu. Taki zakaz nie istnieje. Katolików nie obowiązuje zakaz picia alkoholu. Mają jedynie powstrzymać się od głośnych zabaw, bo post to czas pokuty.
Hierarchowie kościoła katolickiego przytaczają z tej okazji cytat: "Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść" (1Kor, 6:12). Duchowni katoliccy twierdzą, że wyjście ze znajomymi na wino i piwo nie jest grzechem. Grzechem natomiast jest głośna zabawa, swawolne tańce oraz nadmierna wesołość.
Kto jest zwolniony z postu?
Post bezmięsny oraz ilościowy, czyli ograniczenie się do trzech posiłków dziennie, nie obowiązuje dzieci do lat 14. oraz osób powyżej 60. roku życia.
Kogo dotyczy dyspensa od postu?
W kościele katolickim funkcjonuje dyspensa od postu, a dotyczy ona wiernych, którzy nie mają możliwości wyboru posiłków i jedzą wyłącznie to, co jest im podawane. Dyspensa ta dotyczy chorych w szpitalu, pensjonariuszy domów opieki oraz aresztantów i więźniów. Takie zwolnienie dotyczy piątków w całym roku, poza Wielkim Piątkiem i Środą Popielcową. W te dni wierny kościoła katolickiego winien podjąć inną formę pokuty, np. w postaci modlitwy, jałmużny, itp.
Czy kobiety w ciąży obowiązuje post?
Według hierarchów kościoła katolickiego ciąża nie jest chorobą, a stanem błogosławionym. Dlatego post obowiązuje również kobiety w ciąży. Oczywiście jeśli lekarz prowadzący ciążę zaleca ciężarnej spożycie większej liczby posiłków lub potraw mięsnych, to powinna się stosować przede wszystkim do zaleceń lekarza. Albowiem przykazanie V "Nie zabijaj" wyżej stoi niż przykazanie kościelne dotyczące wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych czy zachowywania postu.
Podsumowanie
Jeśli jesteś wiernym kościoła katolickiego to w Środę Popielcową:
- nie jedz mięsa
- zjedz skromne śniadanie i kolację
- możesz zjeść obiad do syta
- wolno ci pić alkohol z umiarem, nadmiar spowoduje utratę kontroli nad zachowaniem
Zobacz także GALERIĘ: Bezmięsne kotleciki - 10 przepisów na warzywne pyszności