Horoskop żywieniowy - czy znak zodiaku ma wpływ na dobór diety?

2022-01-02 9:38 M. K.
Horoskop żywieniowy - czy znak zodiaku ma wpływ na dobór diety?
Autor: Shutterstock Czy jesz zgodnie ze swoim znakiem zodiaku? Sprawdź to!

Żywienie zodiakalne to nowy trend dietetyczny, który zakłada dopasowanie sposobu odżywiania danej osoby do znaku zodiaku. Czy rzeczywiście data urodzenia wpływa na nasze predyspozycje żywieniowe? Jak układać jadłospis, żeby był zgodny z poradami astrologów? Sprawdź, co twój znak zodiaku mówi o twojej diecie.

Na czym bazuje żywienie zodiakalne?

Odpowiedni dobór diety ma szczególne znaczenie, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na różne choroby lub ze skłonnościami do częstych przeziębień. Zbilansowane posiłki, bogate z odpowiednie substancje odżywcze, których organizm szczególnie potrzebuje, potrafią pomóc w leczeniu chorób, okresie rekonwalescencji oraz profilaktyce. To właśnie dlatego w okresie zimowym najczęściej pijemy rozgrzewające herbatki z miodem, cytryną i imbirem czy mleko z masłem i czosnkiem, a latem orzeźwiające soki świeżo wyciskane z sezonowych warzyw i owoców.

Na tej samej zasadzie bazują reguły diety dobranej do znaków zodiaku. Jak dowiódł ksiądz doktor Klimuszko 90% jego pacjentów cierpiało na choroby przypisane do znaków zodiaku. I chociaż w jego mniemaniu niekoniecznie ma to związek z astrologią, a raczej z miesiącem urodzenia, to warto poświęcić chwilkę i sprawdzić na jakie choroby możemy być podatni i jak im zapobiegać za pomocą odpowiednio dobranej diety.

Cztery soki

Z astrologicznych powiązań między datą urodzenia a chorobami, na które cierpi dana osoba, korzystał Hipokrates już na przełomie IV i V w. p. n. e. Dzielił on ludzi na 4 typy osobowości względem temperamentów i podatności na choroby. Każdy z tych typów nosił nazwę pochodzącą od jednego z głównych soków ludzkiego organizmu: krew, flegma, żółta i czarna żółć. Idąc tym tropem dalej, starożytni Grecy do każdego temperamentu dopasowali jeden z 4 żywiołów, któremu były podporządkowane 3 znaki zodiaku. Ten starogrecki model podziału na typy osobowości obowiązywał w Europie jeszcze w XIX w.

Jakie były poszczególne typy?

Typ choleryczny, żywioł ognia (Baran, Lew i Strzelec) - szybko reagujący, energiczny;

Typ flegmatyczny, żywioł ziemi (Byk, Panna i Koziorożec) - ociężały, wolno reagujący;

Typ sangwiniczny, żywioł powietrza (Bliźnięta, Waga i Wodnik) - porywczy, zacięty;

Typ melancholiczny, żywioł wody (Rak, Skorpion i Ryby) - zniechęcony, depresyjny;

Czym charakteryzują się poszczególne żywioły - Ogień

Żywiołowi ognia podporządkowane są następujące znaki zodiaku: Baran, Lew i Strzelec. Osoby urodzone w ognistych znakach zodiaku cieszą optymizmem, niewyczerpywanymi złożami energii oraz dużą mobilnością. Barany, Lwy i Koziorożce rzadko zapadają na przewlekłe choroby i szybko wracają do zdrowia. Aby cieszyły się dobrą formą potrzebują słońca i świeżego powietrza.

 Czym charakteryzują się poszczególne żywioły - Powietrze

Żywiołowi powietrza podporządkowane są następujące znaki zodiaku: Bliźnięta, Waga i Wodnik. Żywioł ten zapewnia osobom urodzonym w tym okresie odpowiednią stymulację intelektu oraz procesów nerwowych. Bliźnięta, Wagi i Wodniki cechują się niepohamowaną ciekawością świata i ludzi. Powietrzne znaki zodiaku najbardziej narażone są na choroby układu krążenia, nerwowego i oddechowego.

Czym charakteryzują się poszczególne żywioły - Ziemia

Żywiołowi ziemi podporządkowane są następujące znaki zodiaku: Byk, Panna i Koziorożec. Osoby urodzone w ziemskich znakach zodiaku cieszą się stabilnym stanem zdrowia, troską o kondycje psychiczną i fizyczną oraz dbałością o zdrowe odżywianie się. Byki, Panny i Koziorożce posiadają najczęściej w organizmie odpowiednie ilości soli mineralnych oraz cieszą się zdrowym układem pokarmowym.

Czym charakteryzują się poszczególne żywioły - Woda

Żywiołowi wody podporządkowane są następujące znaki zodiaku: Rak, Skorpion i Ryby. Żywioł ten zapewnia osobom urodzonym w tym okresie regulację płynów ustrojowych: osocza, krwi, limfy i mleka. Raki, Skorpiony i Ryby cieszą się dużą zdolnością regeneracji organizmu i dużą płodnością. Wodne znaki zodiaku borykają się najczęściej z problemami trawiennymi.

Zodiakalny dobór diety

W linkach poniżej znajdują się szczegółowe opisy poszczególnych znaków zodiaku oraz wybranych dla nich propozycji żywieniowych.

Baran (21.03–20.04)

Byk (21.04–21.05)

Bliźnięta (22.05–21.06)

Rak (22.06–22.07)

Lew (23.07–23.08)

Panna (24.08–23.09)

Waga (24.09–23.10)

Skorpion (24.10–22.11)

Strzelec (23.11–22.12)

Koziorożec (23.12-20.01)

Wodnik (21.01–19.02)

Ryby (20.02–20.03)

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE