Dlaczego ruskie pierogi zawsze były ukraińskie?

2022-03-02 9:15

Wybuchła wojna. Rosja zbrojnie wkroczyła na teren Ukrainy. Ktoś w geście poparcia dla narodu ukraińskiego przekreśli słowo RUSKIE na etykiecie pierogów i nadpisał UKRAIŃSKIE. Zupełnie niepotrzebnie. Ruskie pierogi zawsze były ukraińskie. I tyle. Dlaczego? Czytaj dalej

Dlaczego ruskie pierogi zawsze były ukraińskie?
Autor: Shutterstock.com Dlaczego ruskie pierogi zawsze były ukraińskie?
Strażacy przekazali Ukrainie wóz ratowniczo-gaśniczy

W spontanicznym geście poparcia dla Ukrainy zaatakowanej przez Rosję, w jednym ze sklepów ktoś na pierogach przekreślił napis "RUSKIE" i nadpisał "UKRAIŃSKIE". Fakt ten udokumentował użytkownik Instagrama. To zbyteczny akt solidarności z narodem ukraińskim. Choć rozumiemy emocje. Nie od dzisiaj podczas konfliktu zbrojnego wytaczano najcięższe działa, również kulinarne. 

Skąd się wzięły ruskie pierogi?

Staropolska nazwa ruskie nie odnosi się do Rosjan, jak wiele wieków później przyjęto nazywać pogardliwie obywateli Rosji. Określenie ruskie wzięło się od mieszkańców Rusi Czerwonej, historycznej krainy obejmującej dorzecze Sanu i Dniestru po górną Prypeć. W skład Rusi Czerwonej wchodziły: ziemia sanocka, ziemia przemyska, ziemia chełmska, ziemia bełska, ziemia halicka i ziemia lwowska, czyli w dużej części dzisiejsza Ukraina Zachodnia. Ruś Czerwona powstała w wieku XIII, tak jak Wielkie Księstwo Moskiewskie. Przez wieki mieszkańców państwa moskiewskiego w języku polskim określano Moskalami, a nie Ruskimi. 

Warto wiedzieć, że na północ do Rusi Czerwonej rozciągała się Ruś Biała, obecnie tereny tej historycznej krainy przynależą do Białorusi. 

Z czego składa się ruskie nadzienie?

Klasyczne ruskie nadzienie do pierogów, ale także naleśnikowych krokietów to dwie części ziemniaków oraz jedna część świeżego twarogu z dodatkiem zrumienionem cebuli oraz wędzonego boczku lub wędzonego sera. Te dwa ostatnie dodatki są zamienne. Wszystko zależy od tego, czy pierogi podawane są w okresie postu, czy w święta. 

Zobacz przepis na: KLASYCZNE PIEROGI RUSKIE

Przed upowszechnieniem się ziemniaków, do ruskiego nadzienia dodawano gotowaną niepaloną kaszę gryczaną lub soczewicę. 

Sprawdź także przepis na: NALEŚNIKI "RUSKIE" Z ZIEMNIAKAMI I TWAROGIEM

Nadzienie do ruskich pierogów koniecznie musi być mocno przyprawione pieprzem. Pierogi ruskie zawsze podaje się polane olejem ze zrumienioną cebulką. 

Pierogi od zawsze były dla Słowian pokarmem obrzędowym, częścią kultu solarnego. Spójrzcie na nie choćby teraz, czy nie przypominają wam wyłaniającej się zza horyzotnu tarczy słonecznej. Niezwykle istotne było także nadzienie.

Zobacz także: PLACKI RUSKIE

Od dawien dawna twaróg stanowił obiatę dla duchów osób zmarłych, dla słowiańskich nawi, które żyją w świecie równoległym, by kilka razy do roku opuszczać kurhany, swe podziemne schronienie i nawiedzać ludzi. W książce Romana i Ewy Szagałów "Kuchnia ukraińska po polsku" czytamy:

Pierogi z twarogiem były najbardziej upowszechnionym elementem obrzędów wiosennych, bowiem na wiosnę odtwarza się życie i złe siły w tym zwłaszcza okresie są niebezpieczne. Dlatego pierogi z serem królowały na przyjęciach weselnych i chrzcinach w okolicach Lwowa i na Łemkowszczyźnie