Zespół sromotnikowy - czym jest? Jak go leczyć?

2016-08-05 8:38

Zatrucie grzybami, które jest następstwem działania substancji toksycznych zawartych w niektórych grzybach, trzeba oddzielić od dolegliwości wynikających z samego jedzenia grzybów, które zaliczają się do potraw ciężkostrawnych. Sprawdź, czym jest zespół sromotnikowy i jak można go leczyć?

Zespół sromotnikowy: co to jest?
Autor: thinkstockphotos.com Muchomor pięknie się prezentuje, jednak nie należy go zbierać ani jeść.

Spis treści

  1. Zespół sromotnikowy 
  2. Zespół sromotnikowy - przyczyny
  3. Zespół sromotnikowy - objawy
  4. Zespół sromotnikowy - sposoby leczenia

Zespół sromotnikowy 

Grzyby smażone lub przyrządzone z tłuszczem mogą zaostrzyć objawy przewlekłego zapalenia pęcherzyka żółciowego lub trzustki. Zjedzenie nieświeżej potrawy z grzybów może być przyczyną nieżytu żołądkowo-jelitowego. I chociaż dolegliwości te nie należą do przyjemnych, nie można ich utożsamiać z zatruciem grzybami. Najpoważniejsze konsekwencje dla zdrowia ma zatrucie nazywane zespołem sromotnikowym.

Zespół sromotnikowy - przyczyny

Zespół sromotnikowy rozwija się po spożyciu grzybów z rodzaju Amanita, do których zalicza się muchomory sromotnikowe, muchomory wiosenne i muchomory zjadliwe. Zawierają one dwie podstawowe grupy substancji toksycznych , które podzielono na falotoksyny i amatoksyny. Do falotoksyn należą faloidyna, faloina, falocydyna, falizyna i falina B. Do grupy amatoksyn zalicza się alfa-, beta-, gamma-, delta i epsylon-amanitynę. Pod względem chemicznym są to cykliczne peptydy. Zasadnicza różnica między tymi dwiema grupami toksyn polega na mechanizmie i szybkości toksycznego działania. 100 g świeżego muchomora zawiera ok. 10 mg faloidyny, 8 mg alfa-amanityny i 5 mg bata-amanityny. A dawka śmiertelna dla człowieka to mniej niż 0,1mg amanityny na każdy kilogram masy ciała. Amatoksyny są odporne na suszenie, obróbkę termiczną i nie poddają się działaniu enzymów trawiennych. W organizmie łączą się one z albuminami tworząc swoiste kompleksy, których toksyczność jest 10 razy większa niż samych amatoksyn.

Zespół sromotnikowy - objawy

Dla zespołu sromotnikowego charakterystyczne jest to, że przez wiele godzin po zjedzeniu grzybów nie pojawiają się żadne dolegliwości. Pierwsze objawy występują po 6-8 godzinach, częściej jednak po 10-12, ale mogą pojawić się dopiero po 24 godzinach. Przebieg takiego zatrucia grzybami dzieli się na dwa okresy. Okres I to zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Pojawia się biegunka, wymioty i ból brzucha, czego następstwem jest znaczące odwodnienie organizmu. Takie dolegliwości utrzymują się przez ok. dwie doby. Okres II to uszkodzenie wątroby. W drugiej lub trzeciej dobie zatrucia pojawia się żółtaczka oraz w badaniach laboratoryjnych biochemiczne cechy uszkodzenia wątroby, czyli np. wyższe stężenie bilirubiny, zwiększona aktywność aminotransferazy. W ciężkich zatruciach dochodzi do śpiączki wątrobowej, która kończy się zgonem chorego.

Zespół sromotnikowy charakteryzuje bardzo wysoki wskaźnik śmiertelności – 11-40%. Na dużą śmiertelność wpływa fakt, że pierwsze objawy zatrucia pojawiają się po wielu godzinach, czyli w czasie, gdy toksyny spowodowały nieodwracalne zmiany w organizmie.

Zespół sromotnikowy - sposoby leczenia

Pierwszym działaniem jest płukanie żołądka, bez względu na czas, jaki upłynął od zjedzenia grzybów. Płyn po płukaniu żołądka pozostawia się do badania mikologicznego. Resztek grzybów poszukuje się także w wymiocinach i kale chorego. Następnie choremu podaje się siarczan magnezu. Konieczne jest również wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej. Chorym podaje się wysokoprocentowa glukozę, glikokortykosteroidy oraz kokarboksylazę. Konieczne jest też zachowanie diety. Chorym podaje się również penicylinę krystaliczną, chociaż do końca nie udowodniono, że wypiera ona toksyny muchomora z połączeń z białkami, czyli albuminami. Możliwe jest także przetoczenie krwi, którego celem jest wyeliminowanie toksyn. Niestety, takie zabiegi nie zawsze są skuteczne.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE