Z jakich owoców można zrobić wino?
Własna produkcja wina na skalę „domową” nie jest wcale trudna, a ile może sprawić przyjemności! Takie wino z pewnością będzie smakowało lepiej, niż wino sklepowe. Sprawdź, jak się zabrać do przyrządzenia wina domowej roboty.
Spis treści
Z jakich owoców można zrobić wino domowe?
Do zrobienie domowego wina możemy użyć tych wszystkich owoców, które dają dużo soku. Mamy więc naprawdę duże pole do popisu. Pamiętajmy tylko o jednym: owoce muszą być świeże i jędrne, choć dojrzałe. Nigdy nie ulegajmy pokusie, by wykorzystać do produkcji wina domowego wszystkie przejrzałe owoce, które nam zostały, a których nie chcemy wyrzucać.
Do zrobienia własnego wina nadadzą się:
- winogrona,
- jabłka (świetnie będą renety),
- gruszki,
- czereśnie,
- maliny,
- porzeczki,
- jeżyny,
- truskawki,
- wiśnie,
- śliwki,
- agrest,
- dzika róża
- itd.
Wybór owoców zależy od tego, jaki smak chcemy uzyskać. Oprócz owoców do zrobienia domowego wina będziemy jeszcze potrzebować cukru, wody, drożdży winnych, pożywki do drożdży oraz odpowiednich naczyń (butli, na początek naszej przygody z winem najlepszy będzie niewielki szklany gąsiorek, od 5 do 10 l), sokowirówki, rurki fermentacyjnej.
Jak zrobić wino domowe?
W przygotowaniu wina domowego ważne są proporcje, przykładowo na 10 kg jabłek potrzebujemy 2 kg cukru i 5 l wody.
Około pięciu dni przed przygotowaniem własnego wina wyciskamy niewiele soku z owoców (ok. 250 ml), dodajemy szczyptę pożywki do drożdży, 2 łyżki cukru, po czym gotujemy całość przez 10 minut. Po przestudzeniu dodajemy drożdże, przelewamy wszystko do butelki i przykrywamy gazą. Następnego dnia dodajemy do roztworu ok. 2 szklanki soku, 0,2 g pożywki dla drożdży i 50 g cukru. Odstawiamy na 4 dni – drożdże będą się rozmnażały.
Owoce musimy umyć, wydrylować, przygotować moszcz (czyli wycisnąć z nich sok i przefiltrować). Moszcz umieszczamy w pojemniku, dodajemy cukier, wodę, matkę drożdżową i pożywkę dla drożdży. Zamykamy gąsior korkiem i umieszczamy rurkę fermentacyjną , aby umożliwić odchodzenie dwutlenku węgla. Ten etap nazywany jest fermentacją burzliwą i trwa ok. 4 tygodni.
Po tym czasie przelewamy domowe wino do mniejszej butli, tak by w pojemniku nie było miejsca na powietrze. Następuje teraz etap fermentacji spokojnej, po którym możemy już przelewać nasze wino do kieliszków.