Wyciąg z pestek winogron: właściwości
Wyciąg z pestek winogron jest zaliczany do silnych przeciwutleniaczy, wielokrotnie silniejszych niż witamina C i E. To właśnie sprawia, że skutecznie wzmacnia serce i zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Sprawdź, jakie jeszcze korzystne dla zdrowia właściwości ma wyciąg z pestek winogron.
Spis treści
Wyciąg z pestek winogron: jakie ma właściwości?
Uważany za środek poprawiający samopoczucie, wyciąg z pestek winogron należy do substancji roślinnych zwanych flawonoidami, czyli silnych przeciwutleniaczy, które chronią organizm człowieka przed atakiem wolnych rodników. Zawiera także proantocyjanidy (OPC), czyli związki oligomeryczne. Uważa się, że odgrywają one znaczną role w zapobieganiu chorobom serca i chorobom nowotworowym. Warto dodać, że OPC jest uzyskiwany także z pewnego gatunku sosny.
Wyciąg z pestek winogron silnie działa na naczynia krwionośne i dlatego jest – w postaci proantocyjanidów - stosowany w schorzeniach układu naczyniowego.
Na co pomaga wyciąg z pestek winogron?
Wyciąg zawiera związki, które rozpuszczają się zarówno w wodzie, jak i w tłuszczach i dzięki temu przenikają przez wszystkie błony komórkowe, przez co chronią komórki organizmu przed przenikaniem wolnych rodników. Poza tym jest to jedna z niewielu substancji, która przenika przez barierę krew – mózg, a to oznacza, że jest w stanie chronić także mózg przed działaniem wolnych rodników. Powszechnie uważa się, że wyciąg z pestek winogron chroni przed zawałem serca i udarem mózgu.
Korzystnie działa także na naczynia włosowate, dzięki czemu poprawia ukrwienie w kończynach. Dlatego właśnie wielu lekarzy poleca wyciąg z pestek winogron jako uzupełnienie terapii w przypadku większości schorzeń układu naczyniowego oraz w chorobach związanych z niedostateczną sprawnością naczyń krwionośnych, takich jak cukrzyca, żylaki czy niektóre zaburzenia potencji.
Polecany jest również przy drętwieniu, mrowieniu i skurczach mięśni pojawiających się głównie w nogach. Zdaniem niektórych specjalistów wyciąg z pestek winogron może korzystnie wpływać także na poprawę ukrwienia gałek ocznych, przez co jest stosowany przy zwyrodnieniu plamki oraz zaćmie.
Pomocny jest też osobom, które mają przemęczone oczy pracą przy komputerze. W tym zakresie przeprowadzono nawet badania naukowe. Okazało się, że codzienne stosowanie 30 mg wyciągu z pestek winogron przez 60 dni poprawia widzenie kontrastowe, dzięki czemu oczy mniej się męczą podczas patrzenia w ekran monitora.
Obecnie trwają badania, które maja odpowiedzieć, czy prawdą jest, że wyciąg z pestek winogron ma właściwości naprawiania uszkodzonego materiału genetycznego, który może być przyczyną powstania guza.